Wymiana fotogrametrycznych doświadczeń na Zamku w Dublinie

Prezentacja Witolda Kuźnickiego z MGGP AeroW ubiegłym tygodniu (22-24 lutego) 100 uczestników z ponad 20 krajów wzięło udział w prestiżowym spotkaniu użytkowników technologii Leica (kamery fotogrametryczne, skanery laserowe) w Dublinie. Przybyli nie tylko z Europy, ale z wielu ciekawych kierunków jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan czy Maroko. Współorganizatorem było Irlandzkie Ordnance Survey a miejscem wymiany doświadczeń Zamek Dubliński.

Pierwszy dzień był okazją do zapoznania się z możliwościami HxMap. Warsztaty były tak prowadzone, aby każdy mógł na żywo zapoznać się z unikalną funkcjonalnością całego procesu przetwarzania wszystkich danych (zdjęcia pionowe, ukośne i chmura punktów) w jednym miejscu. Interfejs HxMap jest dość intuicyjny a samo oprogramowanie dedykowane jest do przetwarzania dużych zbiorów danych. HxMap jest rozwijany w taki sposób, aby wspierać zarządzanie projektem, kontrolę jakości i kompletności pozyskiwanych danych.

Drugiego dnia pierwsza sesja była poświęcona wielkoformatowym kamerom fotogrametrycznym. Bardzo mocnym akcentem, przywoływanym jako przykład dobrych praktyk w kolejnych prezentacjach było wystąpienie MGGP Aero. W 25 minut pokazaliśmy jak wyglądał rozwój firmy i budowanie polskiego rynku fotogrametrycznego. Od pierwszej cyfrowej kamery i całkowitego przejścia z technologii analogowych po najnowsze sensory w tym bardzo wydajna kamera DMC III, która będzie wykorzystywana w najbliższych projektach już w marcu. Zwracaliśmy uwagę, że sukces projektów fotogrametrycznych nie tylko zależy od wykorzystywanej technologii, ale także od ludzi związanych z realizacją projektu. Własne zasoby i poleganie na potencjale technologicznym (kamery, skanery, samoloty i linia produkcyjna) a nie na łasce podwykonawców zagranicznych to duży komfort i wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Zresztą kierunek w którym idzie rozwój oprogramowania HxMap jest bardzo podobny z naszym podejściem. Przetwarzanie dużej ilości danych coraz bardziej będzie powiązane z kamerą i lataniem co przełoży się na krótszy czas opracowania a co za tym idzie większą aktualność i jakość danych.

Kolejna sesja poświęcona była oficjalnej prezentacji najnowszych osiągnięć w rozwoju oprogramowania HxMap. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na prace idące w kierunku intuicyjności i efektywnego przetwarzania danych.

Trzecia sesja prezentowała możliwości technologiczne zestawu sensorów, który w jednym czasie wykonuje zdjęcia pionowe, ukośne i skaning laserowy. Tu także prezentowano produkt od pomysłu, poprzez fazę rozwoju, testy związane z konkretnymi nalotami oraz przetwarzanie dużej ilości danych we wspomnianym HxMap.

Czwarta część dotyczyła projektów związanych z badaniami batymetrycznymi z pułapu lotniczego. Prezentowano kilka ciekawych przykładów projektów z całego świata i zwracano uwagę jak ważny jest to obszar badań dla wielu regionów jeśli chodzi o monitoring wybrzeży.

Uczestnicy spotkania przed zamkiem w Dublinie

Ostatniego dnia od rana najbardziej oczekiwanymi prezentacjami były te o najnowszym sensorze Leica SPL100 czyli rejestrującym pojedyncze fotony wiązki światła odbitego co w porównaniu do skanerów laserowych obecnie wykorzystywanych może to być aż 10 krotny wzrost wydajności. SPL100 oficjalnie zaprezentowano dwa tygodnie temu podczas ILMF w Denver. Niewątpliwie urządzenie to spędza sen z powiek innego znanego dostawcy skanerów marki Riegl oraz wszystkich tych, którzy zdecydowali się na zakup VQ 1560i. Rewolucyjny SPL100 powstał dzięki rozwojowi technologii kosmicznych firmy Sigma Space, która została przejęta jakiś czas temu przez Hexagon (właściciel Leica Geosystems od 2005 r.). Zwrócono uwagę, że dla branży nie jest już barierą wydajność w pozyskiwaniu informacji, efektywność związana z realizacją nalotów, ale przetwarzanie tak ogromnych ilości danych oraz ich wykorzystywanie w jak najszybszym czasie od momentu pozyskania.

W dalszej części prezentowano wykorzystanie skanera ALS80 w projektach dla lasów słowackich co już nie było tak spektakularnym przykładem jak wcześniejsza prezentacja.

Kolejna prezentacja dotyczyła omówienia „The Hexagon Content Program” który obejmuje globalnie pozyskanie wysokorozdzielczych obrazów (HxIP) oraz danych wysokościowych (HxEP). Podsumowanie zaawansowania projektu pokazuje istotne różnice pomiędzy warunkami i różnymi okolicznościami mającymi wpływ na wykonywanie projektów fotogrametrycznych w USA czy Europie.

W ramach rozmów o przyszłości odbył się panel dyskusyjny „Czy jesteśmy gotowi na 3D?”. Tylu ilu było uczestników tyle było w zasadzie podobnych zdań co do wartości informacji w trzech wymiarach. Na pewno miasta świadomie zarządzające przestrzenią muszą ją prędzej czy później planować, monitorować w oparciu o 3D. Właśnie dla takich potrzeb mają służyć zdjęcia ukośne czy oprogramowanie do generowania modeli 3D jak i ich udostępniania.

Ostatnia część dotyczyła rozwiązań MLS i UAV. Pokazywano rozwiązania Leica Pegasus Two i Backpack. Uczestnicy mieli możliwość założenia plecaka i przetestowania technologii dosłownie na sobie. W przypadku rozwiązań UAV pokazano dotychczasowe osiągnięcia oraz planowane prace w kierunku zwiększenia aplikacyjności i nowych zastosowań.

Spotkanie przebiegało w bardzo otwartej atmosferze. Organizatorzy zapewnili nie tylko ciekawe miejsce obrad (jedna z sal Zamku Dublińskiego), ale również zwiedzanie browaru Guinessa połączone z spożywaniem tego piwa. Dla tych którzy mieli szczęście zostać na sobotę zorganizowano kurs gry w golfa w Portmarnock jak i bardzo atrakcyjne jeśli chodzi o walory smakowe Irish Whiskey Tour.

Witold Kuźnicki, MGGP Aero

Konferencje - aktualności

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser