Relacja z GIS Day w Katowicach

GIS Day 2015 w Katowicach18 listopada br. w dniu święta użytkowników i pasjonatów systemów informacji geograficznej obchodzonego na całym świecie od końca lat '80 ubiegłego wieku, w nowoczesnych wnętrzach Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja pt. "Modelowanie otaczającej nas przestrzeni z wykorzystaniem narzędzi GIS", której organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach.

Podróż po świecie GIS-u rozpoczęła się od dalekiego Spitsbergenu, o którym opowiadział uczestnik wypraw dr inż. Leszek Kolondra z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wspominając jednocześnie o polskich naukowcach pracujących na tym odległym lądzie. Następnie mgr inż. Adam Andrzejewski zaprezentował Informatyczny System Ochrony (ISOK), współtworzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W dalszą podróż do tzw. ery BigData zabrał nas dr inż. Adam Iwaniak z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji wskazując dobre praktyki wykorzystania informacji przestrzennej w dobie lawinowego wzrostu ilości danych. O danych, które zgromadzono m.in. w bazie BDOT10k mówiła mgr inż. Alicja Kulka, Dyrektor WODGIK w Katowicach. Natomiast Otwarty Regionalny System Informacji Przestrzennej (ORSIP), utworzony dla województwa śląskiego, prezentował mgr inż. Piotr Wojnowski. Kolejnym tematem była leśna numeryczna mapa w prezentacji mgr inż. Krzysztofa Majsterkiewicza i mgr inż. Juranda Irlik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych a następnie temat wykorzystania geoinformacji w ochronie przyrody przybliżony przez mgr inż. Przemysława Skrzypca z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Z racji usytuowania muzeum na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice nie sposób było pominąć tematyki systemów informacji geograficznej w górnictwie, która została omówiona w prezentacji prof. Violetty Sokoła -Szewioła z Politechniki Śląskiej i przedstawiona przez doktoranta Andrzeja Zygmuniaka. Ukłonem w stronę gospodarza obiektu, w którym gościliśmy w tym dniu, była prezentacja firmy ESRI Polska wygłoszona przez mgr inż. Marcina Paź i poświęcona wykorzystaniu GIS-u w muzeum, którego budynki oraz wieżę wyciągową szybu kopalnianego mogliśmy podziwiać w trakcie prezentacji Jacka Siedlika z MGGP Aero i dzięki zdjęciom z portalu ukosne.pl. Dzięki uprzejmości firmy Geotronics Polska i mgr inż. Tomasza Kozy organizatorzy planowali pomierzyć wspomnianą wieżę skanerem laserowym a wszystko uwiecznić na zdjęciach wykonanych bezzałogowym statkiem latającym, który przywiózł na konferencję dr inż. Paweł Ćwiąkała z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Niestety ze względu na pogodę pomiar laserowy przeprowadzony został na sali konferencyjnej, na której też zaprezentowany został w/w bezzałogowy statek latający.

GIS Day 2015 w Katowicach

Wśród przybyłych 320-stu gości byli reprezentanci administracji geodezji wraz z Geodetą Województwa Śląskiego, Geodetą Województwa Małopolskiego i Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Wiceprezes SGP w Warszawie oraz redaktor naczelną Przeglądu Geodezyjnego, a także pracownicy naukowi oraz pracownicy administracji m.in. planowania przestrzennego, ochrony środowiska, pracownicy straży pożarnej, wodociągów, uczniowie szkół średnich wraz z opiekunami, studenci.

W dniu tym Katowice stały się dobrym miejscem do wymiany doświadczeń, opinii i przyczyniły się do nawiązania współpracy oraz zaowocują innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie użytkowania nowoczesnych narzędzi GIS, a wygłoszone 13 referatów urozmaicanych filmami oraz poczuciem humoru zaproszonych Prelegentów na pewno spełniło oczekiwania wszystkich uczestników.

Źródło: WODGiK Katowice

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser