• Artur Szyszka

Rewolucja czy ewolucja branży geoprzestrzennej? Opinie liderów z Intergeo

Konferencja prasowa Intergeo 2015 (fot. HINTE GmbH / INTERGEO)W zeszłym tygodniu odbyła się 21. edycja największych targów branży geoprzestrzennej. Rosnący sukces imprezy jest doskonałym dowodem na to, że rozwój tej gałęzi jest w bardzo dobrej kondycji. Statystyki mówią o 15% wzroście ilości wystawców i powierzchni wystawienniczej, a także o 16 500 osobach, które odwiedziły targi i konferencję.

Intergeo jest głównym miejscem spotkań przedstawicieli administracji i szczebla kierowniczego, firmowych i rządowych przedstawicieli szczebla decyzyjnego, a także technicznych ekspertów. Dla prawie 50% uczestników jest to jedyna impreza branżowa, w której uczestniczą.

Na głównej konferencji prasowej organizatorzy targów (HINTE GmbH), główne niemieckie instytucje geodezyjne (DVW , DGfK ), jak i duże firmy (Trimble, Hexagon), skupiły się bardziej na wyzwaniach branży, niż na dotychczasowych sukcesach.

Dyrektor Generalny Hexagon Ola Rollén podczas konferencji prasowej Intergeo 2015 (fot. HINTE GmbH / INTERGEO)Nie mamy świadomości, co może dać nam technologia.

Dyrektor Generalny Hexagon chwalił branżę za niesamowity postęp technologiczny, który przestaje być wąskim gardłem całego procesu rozwoju. Argumentował, że dostępność i rozwój sensorów jest tak dojrzały, że potrafimy uchwycić prawie wszystko w otaczającej rzeczywistości. Ostrzegał jednak, że ludzie oraz wiele branż nie jest w pełni świadoma tych możliwości. Ola’e Rollén wskazywał, że powinniśmy się skupić na współpracy między różnymi sektorami i na interdyscyplinarnym dialogu, aby szeroko wykorzystywać dostępne technologie. Idealnym przykładem są pracę nad autonomicznie sterowanym samochodem, czy też nowe formy analizy i pracy na Ogromnych Danych (ang. Big Data). Dyrektor wierzy w znaczącą pomoc crowdsourcingu, gdzie pensję zastąpi nagroda za znalezienie rozwiązania. Społeczeństwo poczuje się bardziej zaangażowane w rozwój, a dostęp do zagadnienia (i nagrody) będą mieli wszyscy utalentowani ludzie, a nie tylko firmowi specjaliści.

Właściwe odpowiedzi dla ekspertów, otwarte umysły dla podmiotów decyzyjnych.

Również Dyrektor Generalny Trimble, Ronald Bisio zgodził się z przedmówcą i dodał, że w najbliższych strategiach postawią większy nacisk na rozwój intuicyjnych narzędzi. Siłą programów ma być uzyskanie odpowiedzi na problemy w konkretnych branżach, w odpowiednim czasie i w określonych sytuacjach. Techniczna otoczka będzie na drugim planie, a jakość pozostanie zbliżona. Ronald Bisio wskazywał na przewagę sektora biznesowego nad ograniczeniami administracyjnymi. Jako przykład bardzo dobrej współpracy biznesu i administracji w służbie efektywnej pracy przywołał rosnący rozwój branży kolejowej w USA. Mówił, że 3 lata temu wiedza „kolejarzy” na temat wykorzystania zdobyczy branży geoprzestrzennej była znikoma, a teraz w pełni wykorzystują np. możliwości skaningu korytarzowego. Te i inne informacje przestrzenne zostały połączone z wieloma systemami informatycznymi, aby maksymalnie wykorzystać zdobyte informacje i przynieść korzyść wielu sektorom.

Prezes DVW prof. Karl-Friedrich Thöne (fot. HINTE GmbH / INTERGEO)Wyzwaniem jest współpraca

Podobne zdanie, co do potrzeb współpracy i tworzenia sieci powiązań prezentował prezes Niemieckiego Towarzystwa Geodezji, Geoinformacji i Gospodarki Przestrzennej(DVW) prof. Karl-Friedrich Thöne (na zdjęciu po lewej). W jego wypowiedzi można było wyczytać silne inspiracje Doliną Krzemową, gdzie ludzie dzielą się swoimi pomysłami, wynikami badań, wiedzą ekspercką, ponieważ czują się częścią społeczeństwa informacyjnego. Prezes punktował osiągnięcia niemieckich miast, w tym Stuttgartu, w zakresie transformacji w Inteligentne Miasta (ang. Smart Cities), które wykorzystują technologie w celu zwiększenia interaktywności i wydajności, zaznaczał kluczową rolę GIS i planowania w tym procesie. Zapowiedział, że ten temat będzie bardziej rozbudowany w następnej edycji Intergeo w Hamburgu, który słynie ze współpracy administracji miasta z biznesem (2. port UE). Wskazał również, że na wydarzeniu wzrasta udział stoisk uniwersytetów i jednostek naukowych, które zdają sobie sprawę z korzyści współpracy międzysektorowej, np. finansowanie badań akademickich na potrzeby biznesu oraz komercjalizacji nauki. Prezes DVW przytoczył także przykład współpracy okolicznych krajów związkowych: Badenii, Wirtembergii oraz Bawarii, które łączą potencjał specjalistów i kapitał finansowy, aby przynieść wspólne korzyści południowym Niemcom.

Indywidualizacja mapy

Prof. Manfred Weisensee, prezes Niemieckiego Towarzystwa Kartografii (DGfK), oparł swoją wypowiedź o dotychczasową definicję mapy i zinterpretował ją w obliczu nowych technologii. Kartografia niezmienne pozwala prezentować dane przestrzenne, jednak tych danych jest coraz więcej i są łatwo dostępne. Wyzwaniem jest, aby mapy, spośród szerokiego wyboru danych, wizualizowały dokładnie te dane i zależności, które nas interesują. Mapy przyszłości powinny być lekkie do czytania i zaspokajać rosnący głód informacji w taki sposób, aby jeden rzut okiem przekazywał jak najwięcej istotnych informacji. Kartografowie będą skupiali się na ludzkiej percepcji, ponieważ w przyszłości ludzie będą mieli dużo częściej do czynienia z geomatyką. Prof. Weisensee zaznaczał, że urządzenia powinny komunikować się z aplikacjami mapowymi, aby dopasować swoją treść nie tylko do konkretnych potrzeb i grup zawodowych, ale również indywidualnych preferencji odbiorcy.

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser