GIS Day w Warszawie, czyli ,,GIS w Stolicy" 2014 - relacja

Prezentacja dr inż. Tomasza Olszewskiego - "Inteligentne miasto - Smart City na fundamencie geoinformacji"21 listopada 2014 r. w budynku Starej Biblioteki na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się kolejna edycja konferencji ,,GIS w Stolicy". Ta coroczna impreza zrzeszająca użytkowników Systemów Informacji Geograficznej w tym roku przeniosła się na trzy wymiary - „nad, pod i na” powierzchnię Ziemi. To właśnie z tych perspektyw, pod hasłem „GIS – wymiary współczesności” - świętowano obchody Dnia GIS w Warszawie.

Tegorocznym gospodarzem konferencji było Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego, które to Święto GIS połączyło z obchodami „50 lat nauczania teledetekcji na Uniwersytecie Warszawskim”. Współorganizatorami, jak w ubiegłym roku byli również: Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA”, Koło Naukowym Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej oraz Studenckie Koło Naukowe „GISowcy” ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego . W tym roku do organizatorów dołączyli również : Studenckie Koło Naukowe GeoPixel z Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego, Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

,,GIS w Stolicy" 2014Oficjalne rozpoczęcie konferencji GIS poprowadził prof. dr hab. Andrzej Lisowski - dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Po przywitaniu gości i słowach otuchy zaprosił wszystkich obecnych do pierwszego panelu referatowego pt: ,, 50 lat nauczania teledetekcji na Uniwersytecie Warszawskim". Prezentację wygłosił opiekun Koła Naukowego Geoinformatyki i Teledetekcji dr hab. Bogdan Zagajewski. W sposób żartobliwy przybliżył wszystkim zgromadzonym okres powstawania i rozwoju Zakładu Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji.

Druga sesja referatowa dotyczyła wykorzystania GIS-u ,,pod" i ,,na" powierzchni ziemi. Widzowie usłyszeli w jaki sposób i do jakich celów tworzy się bazy danych w geologii i infrastrukturze telekomunikacyjnej. Jednym z prezentujących była Szkoła Głowna Służby Pożarniczej w Warszawie. Mimo, iż Służby Pożarnicze nie są specjalistami z dziedziny GIS, to jak podkreślili ,,logistyczne rozplanowanie działań za pomocą Informacji Przestrzennych jest nieocenione dla ludzkiego życia"

Wśród prelegentów znalazły się też firmy będące jednymi z największych dostawców oprogramowania GIS - firma Esri wraz z firmą Intergraph. Konferencja GIS to oprócz licznych prezentacji także wiele stoisk i pokazów firm branżowych.

,,GIS w Stolicy" 2014

Podczas przerw kawowych każdy z gości mógł wziąć udział w licznych konkursach, gdzie do wygrania były cenne nagrody. Między kolejnymi sesjami referatowymi odbył się również pokaz samochodu MMS z zainstalowanym skanerem laserowych firmy HERE (na zdjęciu poniżej). Z kolei przy stoisku Apogeo i Fotoraporty można było obejrzeć instrumenty pomiarowe, czy bezzałogowe statki latające. Korytarze Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wypełnione były dostawcami oprogramowania GIS, narzędziami do pozyskiwania informacji przestrzennych, czy jednostkami prezentującymi swoje dokonania z tej dziedzinie.

Mobilny system mapowania firmy HERE

Tuż po przerwie w samo południe rozpoczęła się trzecia sesja referatowa poświęcona Systemom Informacji Geograficznej na powierzchni ziemi. Dwie prezentacje - m.in prelegenta ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jak również Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych dotyczyły wykorzystania GIS w obszarze leśnym. Firma Neptis, dostawca usług informatycznych, zaprezentowała swój projekt GIS-u za kołkiem, czyli znany mobilnym kierowcom interaktywny komunikator Yanosik.

Warto wspomnieć, że GIS Day to również miejsce prezentacji pomysłów i innowacji środowiska studenckiego. Uniwersyteckie Repozytorium Danych Przestrzennych, będące pomysłem studentów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu było przykładem na to, jak ułatwić studentom, pracownikom naukowym czy instytucjom prezentację i wymianę danych przestrzennych

Prezentacja dr inż. Tomasza Olszewskiego - "Inteligentne miasto - Smart City na fundamencie geoinformacji"Niewątpliwie jedną z najbardziej widowiskowych prezentacji był temat "Inteligentne miasto - Smart City na fundamencie geoinformacji" dr inż. Tomasza Olszewskiego, prof PW z Politechniki Warszawskiej. W sposób bardzo obrazowy przedstawił on koncepcję miasta przyszłości integrującego różne obszary systemów GIS (na zdjęciu po prawej). Zdaniem doktora ,,rozwiązań SMART City nie można kupić, należy je tworzyć na miarę".

Wśród prelegentów znalazł się również prezes firmy Softline - mgr. inż. Jerzy Biegalski. Swoją prezentacją opisał przebieg rozwoju informacji przestrzennej od starożytności do czasów współczesnych. Firma konsultingowa WGS 84 reprezentowana przez dr Marcina Sobczaka przybliżyła wszystkim analizy przestrzenne dotyczące zakładów stosujących azbest i ich wpływ na zdrowie pracowników.

W trakcie czwartego panelu referatowego widzowie mieli okazję przenieść się na trzeci wymiar GIS-u - ,,nad" powierzchnię Ziemi. Wojskowa Akademia Techniczna oraz Centrum Informacji Kryzysowej CBK przedstawiło wykorzystanie oprogramowań i technik satelitarnych kolejno w w analizach wojskowych i zarządzaniu kryzysowym. Na temat szacowania potencjału obszarów rolniczych w produkcji biomasy wypowiedziała się firma Astri. Ich projekt B-FIRST oparty jest na pozyskiwaniu danych z wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych, na podstawie których wykonywana jest klasyfikacja form pokrycia terenu. Metody teledetekcyjne posłużyły również firmie MGGP Aero. Na przykładzie torfowisk zasadowych w dolinie Biebrzy przedstawili oni wykorzystanie zdjęć satelitarnych do identyfikacji występowań siedlisk przyrodniczych Natura 2000.

Temat Bezzałogowych Statków Latających, będących ostatnio na topie wśród nowości technologicznych pojawił się aż w trzech prezentacjach. Centrum Badań Kosmicznych, będące konstruktorem pierwszego polskiego skanera hiperspektralnego zaznaczyło, że stworzony przez nich Spektrop może być wykorzystywany na różnego rodzaju platformach latających. Co nieco więcej na temat samej budowy, terminologii oraz sytuacji prawnej wirnikowców wypowiedział się prelegent z Uniwersytetu Warszawskiego mgr Michał Chiliński. O zastosowaniu i możliwościach, jakie niosą ze sobą drony przybliżyli gościom specjaliści z firmy Fotoraporty.

Pod koniec konferencji odbyło się rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przed, jak i podczas imprezy. Oprócz licznych szkoleń, oprogramowań i innych nagród rzeczowych, do wygrania była Staż w firmie Here. Po oficjalnym wręczeniu dyplomów oraz złożeniu podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Święta GIS-u , gospodarze zaprosili wszystkich uczestników do wzięcia udziału w warsztatach, będących ostatnim etapem obchodów. Na zakończenie konferencji, organizatorzy zachęcili do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji GIS w Stolicy 2015, która odbędzie się na Politechnice Warszawskiej.

Karolina Kamińska, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW "Geoida"

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser