• MF

Podsumowanie seminarium o wolnym oprogramowaniu GIS

24 czerwca w Warszawie odbyło się w Warszawie XXIX seminarium z cyklu GIS w praktyce organizowane przez Centrum Promocji Informatyki. Tematem seminarium były "Otwarte Systemy GIS w tworzeniu map cyfrowych".

Konferencja rozjaśniła wielu uczestnikom miejsce wolnego oprogramowania w systemach GIS i pokazała alternatywę dla oprogramowania komercyjnego.

Inaugrujący seminarium wykład dotyczył wolnego oprogramowania w geoinformatyce. Dr inż. Witold Paluszyński z Politechniki Wrocławskiej przedstawił historię i rozwój wolnego oprogramowania, jego zastosowanie w geoinformatyce oraz status prawny i modele licencjonowania.

Następnie poruszony został temat otwartych geodanych – czym właściwie są, dlaczego stanowią istotne źródło informacji i jak można z nich korzystać. Łukasz Jachowicz (na zdjęciu po prawej) opowiedział również o źródłach i uregulowaniach prawnych otwartych danych i ich przewidywanej przyszłości.

W czasie wykładu Radosława Uliszaka z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, można było poznać bezpłatne narzędzia do tworzenia i analizy map, takie jak QGIS, OpenOffice i bezpłatne bazy danych. Omówione zostały również bezpłatne dane, jak BDL GUS i ich praktyczne zastosowanie – konstrukcja kartogramu i kartodiagramu oraz wykonywanie prostych analiz w środowisku QGIS.

Przedstawiciel firmy GIS Support, Michał Drożdż, podczas swojego case study omówił tworzenie zaawansowanych produktów kartograficznych w QGIS z wykorzystaniem Open Street Map, ale również wykorzystanie serwerowej wersji QGIS do tworzenia usług danych przestrzennych oraz współczesne wyzwania stojące przed twórcami aplikacji do zarządzania danymi przestrzennymi.

Po drugiej przerwie przedstawiono dwa case studies. Pierwsze z nich dotyczyło wykorzystania wolnego oprogramowania GIS w Regionalnymm Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Kierownik Wydziału Regionalnego Systemu Informacyjnego i Katastru Wodnego, Adam Radłowski, omówił wybrane przypadki stosowania QGIS w codziennej pracy, a także zastosowania PostGIS/PostgreSQL i oprogramowania GRASS w zadaniach realizowanych przez instytucję.

Kolejne case study zostało poprowadzone przez Roberta Szczepanka z Politechniki Krakowskiej (na zdjęciu powyżej) i skupiało się na wykorzystaniu wolnego oprogramowania geomatycznego do realizacji statutowych zadań gmin. Prelegent odpowiedział na pytanie, czy "wolne oprogramowanie" zawsze oznacza "darmowe", pouszone zostały probelmy związane z wolnym oprogramowaniem, takie jak problem interoperacyjności w kontekście statutowych zadań gmin. Omówiono także centralizację usług sieciowych czy alternatywny model tworzenia oprogramowania na przykładzie projektu QGIS.

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser