Kolejna edycja konferencji GIS w Inżynierii Środowiska za nami

GIS w Inżynierii Środowiska  - Jury (Foto: Damina Wójcik)W minioną środę (17 maja) na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyła się już trzecia edycja konferencji „GIS w Inżynierii Środowiska”, której głównym organizatorem jest Sekcja Środowiskowa Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka”.

Już kolejny raz konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem kół naukowych z wielu uczelni w kraju, dzięki czemu uzyskała status ogólnopolskiej. Głównym punktem programu była studencka, konkursowa sesja referatowa, na której zaprezentowano 7 prac, a w części poza konkursowej przedstawiono 4 prace studentów studiów doktoranckich. Wystąpienia zostały ocenione przez 7-osobowe jury. Przewodniczącym Jury został prof. dr hab. Jacek Kozak (UJ), a sekretarzem Jury został dr inż. Zbigniew Kowalewski (WGGiIŚ AGH), ponadto w składzie Jury znaleźli się: dr inż. Marta Cebulska (PK), dr Marta Szostak (UR), dr Katarzyna Ostapowicz (UJ), mgr Edyta Wyka (ESRI) oraz mgr inż. Małgorzata Papież (doktorantka WGGiOŚ AGH).

Obrady konferencji otworzyła Pani prof. Anna Barańska, Prodziekan do spraw badań naukowych WGGiIŚ. Całe obrady konferencji poprowadziła przewodnicząca sekcji Środowiskowej „KNGK Geoinformatyka” Dominika Sztwiertnia.

Jury po dłuższej naradzie wybrało 3 najlepsze prace:

Zdobywca I miejsca Wojciech Łachowski odbiera nagrodę (Foto: Pauina Lewińska)

  • I miejsce: "Ocena możliwości wykorzystania niemetrycznych fotografii naziemnych do pozyskiwania informacji o sukcesji wtórnej lasu" Wojciech Łachowski, Koło Geografów UJ.
  • II miejsce: „Monitoring obniżeń pogórniczych z wykorzystaniem metody InSAR” Radosław Grzybek, Kamila Sarota, KNGK Geoinformatyka AGH.
  • III miejsce: „Wyznaczenie natężenia ruchu rowerowego w Lublinie z wykorzystaniem danych Lubelskiego Roweru Miejskiego” Kamil Kozik, Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT UMCS.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez firmę ESRI w postaci dysków twardych 1TB. Natomiast organizatorzy umożliwili skierowanie do redakcji Geoinformatica Polonica najlepszego referatu do profesjonalnej recenzji w celu jego publikacji w czasopiśmie naukowym.

Drugą część sesji stanowiły wystąpienia doktorantów prezentujących cztery referaty bazujące na szeroko pojętej tematyce GIS. Tegoroczna edycja została wzbogacona o konkurs na nagrodę publiczności, którą obecni na sali uczestnicy przyznali pracy: „Charakterystyka lasów w województwie małopolskim z wykorzystaniem analiz przestrzennych” wygłoszonej przez Adriannę Szulecką, AGH.

Uczestnicy konferencji GIS w Inżynierii Środowiska (foto: Paulina Lewińska)

Po ogłoszeniu wyników studenci mogli wziąć udział w cennych warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli firm NaviGate oraz Progea 4D. Organizatorzy kierują podziękowania dla Dziekana Wydziału GGiIŚ, prof. Stanisława Gruszczyńskiego, szanownemu Jury, oraz szczególnie dziękujemy firmom: ESRI Polska, Progea 4D oraz NaviGate za zaangażowanie, obecność oraz wzbogacenie programu konferencji w warsztaty i prezentacje, jak również wszystkim referującym za udowodnienie, że poziom wiedzy z zakresu GIS wśród studentów polskich uczelni stoi na bardzo wysokim poziomie.

Karolina Pargieła i dr Artur Krawczyk

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser