wielkanoc baner

Podsumowanie VI Sesji Geomatyki Górniczej

VI Sesja Geomatyki GórniczejW dniu 25 lutego br. w Hotelu Qubus w Krakowie w trakcie największej w Polsce konferencji górniczej - XXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej, odbyła się VI Sesja Geomatyki Górniczej.

Sesja ta była współorganizowana przez Komisję Geomatyki Górniczej PTIP AGH, a sponsorowana przez firmę Bentley Systems Polska. Poświęcona była szeroko pojętym aspektom informatycznego przetwarzania danych przestrzennych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym.

Sesję ,,Geomatyki Górniczej”, podobnie jak w poprzednich latach, prowadził Artur Krawczyk z AGH w Krakowie. W tym roku sesja składała się z dwóch części gdzie w pierwszej części pojawiły się referaty związane z praktyką górniczą, które referowali przedstawiciele firm z otoczenia górnictwa jak i przedstawiciele branży górniczej. W drugiej części sesji pojawiło się więcej referatów naukowych prezentowanych między innymi członków studenckiego koła naukowego "KNGK Geoinformatyka".

Sesja została otwarta prezentacją wygłoszoną przez Artura Adamka, który zaprezentował wyniki wdrożenia technologii mobilnego skaningu laserowego szybów górniczych. Referat powstał przy współpracy pracowników Kopalni LW "Bogdanka" S.A. firmy komercyjnej SCALA 3D oraz pracowników naukowych Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

Temat skaningu laserowego kontynuowany był w kolejnych referatach. Bartosz Marciniak z LW „Bogdanka” wygłosił referat o projektowaniu wyrobiska górniczego na podstawie chmury punktów.

Jednak miano najciekawszego referatu w opinii prowadzącego sesję, należy przyznać referatowi dotyczącemu technologii BIM, który został wygłoszony przez Marka Orła z Biura Studiów i Projektów Górniczych. Referat dotyczył wykorzystania całego wachlarza narzędzi informatycznych budujących w technologii Building Information Modeling projekt przebudowy nadszybia szybu górniczego. Szczególnie imponujące okazały się efekty zastosowanych rozwiązań technologii BIM, które umożliwły zrealizowanie przebudowy szybu o kilka milionów złotych taniej niż pierwotnie szacowano.

Również bardzo ciekawy referat zaprezentował Tomasz Parzniewski z LW Bogdanka S.A., który omówił efekty wdrożenia górniczej podziemnej mapy obiektowej. Siłą tego rozwiąznia jest powiązanie obiektów uzbrojenia wyrobisk z zewnątrzną do tej pory bazą danych o środkach trwałych, zarządzaną przez administrację kopalni. Ten projekt ciągle jeszcze posiada bardzo duży potencjał rozwojowy. Zwłaszcza, że wprowadzono teraz specjalne oznaczanie "tagowanie" obiektów infrastruktury podziemnej co pozwala na precyzyjną indentyfikację środka trwałego w wyrobiskach podziemnych.

VI Sesja Geomatyki Górniczej

Osobną grupę referatów stanowiły prezentacje 3 prezentacje Alain Belanda z firmy Bentley Systems, który dokonał premierowego pokazu całej rodziny aplikacji przeznaczonych dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego. Zestaw aplikacji otrzymał wspólną nazwę Mine Cycle.

Jedną z pierwszych aplikacji tej serii jest MineCycle Material Handling, która dostarcza narzędzi automatyzujących projektowanie górniczych urządzeń transportujących, magazynujących. Produkt firmy Bentley znacznie przyspiesza proces projektowania, ponieważ modelowanie odbywa się w 3D a program automatycznie wykonuje rzuty oraz przekroje.

Kolejnym z produktów linii MineCycle firmy Bentley jest aplikacja MineCycle Designer. Umożliwia ona projektowanie rozcinek złoża oraz parcel eksploatacji w systemie wąskiej zabierki. Zaletą tego oprogramowania jest dynamiczne środowisko zarządzania parcelami. Produkt ten znacznie skraca proces planowania i rozważania alternatywnych wariantów eksploatacji.

Trzecia aplikacja nowsi nazwę Survey. Oprogramowanie to zostało zaprojektowane z myślą o podziemnych pomiarach geodezyjnych jak i powierzchniowych - w odkrywkowych zakładach górniczych. Na podstawie pomiarów jest tworzony trójwymiarowy model wyrobisk podziemnych, który trwale jest zapisywany w bazie danych, również w postaci wolumetrycznej. MineCycle Survey dostarcza narzędzi automatyzujących pracę mierniczego górniczego. Więcej o nowych rozwiązaniach Mine Cycle w języku polskim można poczytać na stronie komisji - http://www.kopalnia.gis.edu.pl/info_rynek.php

W ramach drugiej części sesji swoje referaty wygłosili również członkowie Studenckiego Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka”. Mateusz Jabłoński wraz z Michałem Lupą przygotowali referat na temat uczytelniania treści map geologicznych. Magdalena Habrat przedstawiła wyniki swoich badań związanych z automatycznym rozpoznawaniem struktur skał w środowisku baz danych. Referat Małgorzaty Papież również dotyczył baz danych ale w kontekście porównania możliwości baz SQL z bazami NoSQL. Przemysław Lisowski przestawił wyniki swojej pracy magisterskiej, w ramach której opracował bazę danych o deformacjach terenów górniczych. Na zakończenie sesji Agnieszka Kurczaba, studentka Studiów Podyplomowych w zakresie Systemów Informacji Geograficznej na WGGiIŚ AGH, wygłosiła referat na temat wykorzystania systemów GIS do analizy i wizualizacji wyników badań szczelności eksploatowanego złoża gazu ziemnego.

Artur Krawczyk

Konferencje - aktualności

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

04 marca 2024

W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser