• MF

Kolejna konferencja z cyklu GIS w praktyce za nami

Prezentacja dr inż. Artura Krawczyka z AGH w Krakowie (foto: CPI)12 lutego 2015 r. w Warszawie odbyło się 28 seminarium w cyklu GIS w praktyce pod hasłem "Narzędzia GIS w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu informacji planistycznych".

Konferencja skoncentrowała się na problemach i szansach związanych z rozwojem nowych technologii i ich zastosowaniu w GIS. Konferencję poprowadził dr inż. Artur Krawczyk, pracownik naukowy AGH w Krakowie.

Pierwszym z prelegentów była Urszula Bereza-Tijero, Kierownik ds. harmonizacji planowania przestrzennego z wzorcami europejskimi z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Wykład dotyczył prawnego podejścia do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych zgodnie z dyrektywą INSPIRE oraz analiz wdrożeń dyrektywy INSPIRE w jednostkach samorządów terytorialnych.

Innowacyjne podejście do pozyskiwania danych przedstawił Witold Kuźnicki, Dyrektor ds. kluczowych klientów firmy MGGP Aero Sp. z o. o (na zdjęciu poniżej). Przedstawione zostały zalety pracy z aktualnymi danymi fotogrametrycznymi oraz możliwości , jakie dają skaning laserowy i zdjęcia ukośne wykonane w czasie nalotów.

Witold Kuźnicki, Dyrektor ds. kluczowych klientów firmy MGGP Aero Sp. z o. o (foto:CPI)

Techniczne apekty optymalizacji wykorzystania zasobów baz danych firmy zostały zaprezentowane przez Mariusza Matyjaszczyka z firmy Eurosystem S. A. Prelegent podkreślił wagę świadomego i racjonalnego tworzenia zasobów danych.

Jadwiga Skrobacka – Koordynator GIS oraz Dominika Kowalska-Jamrożek – Projektant i Koordynator danych GIS reprezentujące Urząd Miasta Kielce, pokazały na przykładzie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Kielcach wykorzystanie baz danych GIS i efekty współpracy pomiędzy różnymi Wydziałami Urzędu Miasta.

Dr inż. Artur Krawczyk z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH poprowadził wykład na temat zastosowania technik grafiki komputerowych w celu przedstawiania i udostępniania w Internecie danych przestrzennych. Przybliżył uczestnikom nowoczesne technologie grafiki komputerowej, przedstawił budowę modeli danych przestrzennych na przykładzie odcinka autostrady oraz opowiedział o wirtualizacji i analizach planów i projektów.

Ostatni z prelegentów, dr Krzysztof Siewicz , pracownik Centrum Otwartej Nauki ICM UW, jako radca prawny, specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji, skoncentrował się na omówieniu przepisów i orzecznictwa w zakresie korzystania z informacji przestrzennej oraz przedstawieniu przepisów prawa mówiących o mapach i danych geoprzsestrzennych jako informacjach sektora publicznego.

Na konferencji nie zabrakło merytorycznych dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty poświadczające udział w konferencji.

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser