O wykorzystaniu GIS-u i danych przestrzennych w informacji o środowisku

Srodowisko InformacjiW dniach 1-2 października 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbywa się konferencja „Środowisko Informacji”, na której prezentowane są możliwości wykorzystania Systemów Informacji Geograficznej w informacji o środowisku i jego ochronie.

W spotkaniu bierze udział ponad 350 osób - inwestorów, urzędników, prawników, naukowców, deweloperów, wszystkich, którzy mają lub będą mieli potrzebę korzystania z referencyjnych danych i informacji o środowisku, a także wszystkich którzy chcieliby w pełny i świadomy sposób z nich korzystać. Tematem przewodnim konferencji jest aktywny dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie gromadzonych przez resort środowiska, współpraca i wymiana dobrych praktyk korzystania z danych.

Pierwszego dnia odbyła się sesja plenarna dla wszystkich uczestników spotkania. Spotkanie otworzyli Piotr Otawski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody oraz Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W swoich wystąpieniach podkreślili oni wagę wiarygodnej informacja o środowisku przy podejmowaniu decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego, lokalizacji inwestycji czy planowaniu działań ochronnych. Zwrócili także uwagę na kwestie wykorzystywania danych o środowisku w celach edukacyjnych i turystycznych oraz konieczność zapewnienia społeczeństwu dostępu do rzetelnych informacji o stanie środowiska.

Drugiego dnia zaplanowano 6 równoległych sesji, podczas których zaprezentowane zostaną możliwości wykorzystania Systemów Informacji Geograficznej w informacji o środowisku i jego ochronie. Swoje bazy danych i geoportale zaprezentują GDOŚ, GIOŚ, Lasy Państwowe, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Biuro Nasiennictwa Leśnego oraz Karkonoski Park Narodowy. Przedstawione zostaną wyników projektów naukowych, w których wykorzystano nowe metody badawcze i pomiarowe z zastosowaniem teledetekcji i GIS.

Odbędą się także warsztaty komputerowe zorganizowane przez firmy Esri Polska oraz MGGP Aero, podczas których można stworzyć mapę w internecie, poznać podstawy analiz przestrzennych czy specyfikę pracy z danymi teledetekcyjnymi.

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser