logo gisplay

Polska jednym z najokrąglejszych krajów świata

Polska jednym z najokrąglejszych krajów świataNa blogu gciruelos.com można sprawdzić listę państw, których granice najbardziej zbliżają się do kształtu koła. Co ciekawe, Polska jest w rankingu w pierwszej piątce.

Obliczenie okrągłości zarysów państw nie jest proste i potrzebny był do tego odpowiedni wzór matematyczny. Oprócz tego, by ułatwić obliczenia posłużono się uproszczonymi danymi z Natural Earth, które nie odzwierciedlały dokładnie złożoności granic państw. Definicja okrągłości w tym wypadku jest bardzo uproszczona, stąd najbardziej "okrągłe" kraje bardziej swoim kształtem przypominają romby i wielokąty.

W ten sposób najbardziej okrągłym państwem na świecie jest Sierra Leone w Afryce, a na drugim miejscu niewielkie państwo Nauru mieszczące się na wyspie na Oceanie Spokojnym (jest to też trzecie najmniejsze państwo świata). Na trzecim miejscu jest Zimbabwe, a czwartym Watykan, który swoim kształtem przypomina sześciokąt. Polska jest na piątym miejscu.

Na stronie gciruelos.com można sprawdzić ranking, w którym znajdują się wszystkie państwa świata. W ramach ciekawostki przedstawiono jak na planie okręgu wyglądają państwa z końca listy. Oczywiście znajdują się takie archipelagi jak wyspy Marshalla, Spratly, czy kraje jak Chile, Gambia i Japonia.

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018