wielkanoc baner

Mapa na własnej stronie

Umieszczenie mapy na własnej stronie internetowej nie musi być skomplikowane. Dzięki dostępnym w internecie narzędziom wystarczy podstawowa wiedza z budowy stron i kilka minut wolnego czasu.

Obecnie wszystkie większe serwisy mapowe oferują możliwość umieszczania swoich map na stronach internautów. Do wyboru mamy m.in. Google Maps, Targeo, Zumi czy mapy projektu OpenStreetMap. Osoby bez większej wiedzy informatycznej mogą skorzystać z narzędzi, tzw. kreatorów map, które generują gotowy kod. Jest to najlepsze rozwiązanie jeśli interesuje nas prosta mapka, np. z lokalizacją i informacją o kontakcie firmy. Dla bardziej zaawansowanych informatycznie serwisy udostępniają skrypty, które dają o wiele większe możliwości. Dzięki nim możemy stworzyć rozbudowane funkcjonalnie mapy. Jednak w tym przypadku wymagana jest choćby minimalna wiedza z programowania, przede wszystkim znajomość języków HTML i JavaScript.

Zanim zdecydujemy się na konkretną mapę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, m.in. na zakres udostępnianych danych. Standardem jest mapka z podkładem drogowym, ale niektóre serwisy udostępniają także dodatkowe warstwy (zdjęcia satelitarne/lotnicze, komunikację, punkty POI). Należy też sprawdzić aktualnosć i dokładność danych, m.in. nazewnictwo, numerację adresową czy też datę wykonania zdjęć lotniczych. Nie bez znaczenie jest również dostępna funkcjonalność, np. możliwość wyszukiwania adresów, wyznaczania tras dojazd, czy zamieszczania dodatkowej treści, np. zdjęć. I na końcu jeszcze jedna rzecz, która niejednokrotnie może decydować o wyborze. Są to opłaty. Przeważnie umieszczenie uproszczonych mapek jest darmowe, ale kiedy chcemy skorzystać z bazy danych serwisu, albo nasza stronę odnotowuje miliony odsłon, to korzystanie z map może już być płatne.

Google Maps

Niewątpliwie daje największe możliwości tworzenia i umieszczania map. Bardzo duży wybór gotowych narzędzi i kreatorów. Kilka z nich przedstawiamy poniżej. Ponadto bogata dokumetacja API z zestawem gotowych skryptów i przykładowych rozwiązań. W internecie dostępnych jest również wiele tutoriali i kursów (także w języku polskim) oraz liczne fora i blogi, gdzie możemy szukać pomocy. Minusem może okazać się aktualność map, które dla Polski nie są na bieżąco aktualizowane. Ponadto od 2012 roku Google wprowadziło opłaty, za przekroczenie odpowiedniego limitu odsłon.

Google Maps Code Generator, Simple Google Maps Generator, - proste narzędzia oparte na Google Maps API 3, nie wymagają rejestracji i pobierania klucza API, wygenerowanie kodu zajmuje kilka chwil.

Click2Map - rozbudowana aplikacja, umożliwia tworzenie i publikowanie map online.

Map MakerGeo Finder - proste kreatory map generujące kod w oparciu starszą, juz nie rozwijaną wersję API 2 (wymagana jest rejestracja i pobranie klucza API)

Map Bulider - narzędzie do tworzenia map Google i Yahoo zawierające rozbudowany interfejs graficzny, proces geokodowanie i importu funkcji, publikacja map w serwisie MapBuilder lub na własnej stronie internetowej.

Map Channels - rozbudowana aplikacja, umożliwiająca umieszczenia map stworzonych za pomocą Google Maps na dowolnej stronie internetowej lub blogu. Mapę można umieścić w bazie, udostępniając ją dla innych użytkowników. Aplikacja jest bezpłatna. Kody map wygenerowanych przez stronę można używać zarówno do komercyjnego, jak i niekomercyjnego użytku.

Kreator Map - polska aplikacja umożliwiająca szybkie i wygodne tworzenie map interaktywnych bez konieczności programowania.

OpenStreetMap

OpenStreetMap.org - główna strona projektu, aby wkleić mapę należy skorzystać  z funkcji "Eksport" i zaznaczyć format - "Kod HTML do osadzenia".

Osmapa.pl - należy skorzystać z funkcji "Link"., do wyboru mamy m.in. warstwy: mapa turystyczna, mapa rowerowa, szlaki turystyczne, transport publiczny.

Generator Trail.pl - prosty generator z podglądem, do wybory 4 warstwy, rozmiar, zbliżenie.

Zumi

Serwis oferuje dwa sposoby na zamieszczenie map na stronie:

Kreator map Zumi - umożliwia wygenerowanie kodu mapy (na mapie można zaznaczyć jeden lub kilka punktów) do wklejenia na swojej stronie. Do używania kreatora map wystarczy podstawowa wiedza z zakresu tworzenia stron www. Usługa darmowa. Zobaczy przykład -  Mapa Zumi

API dla programistów - pozwalające na: ustawianie i modyfikację stanu mapy (pozycja, skala, przesuwanie), wyświetlanie warstw w formacie GeoJSON, dodawanie znaczników, konfigurowanie wyglądu znaczników, możliwość podpinania popup-ów pod znaczniki, rysowanie linii, wyszukiwanie lokalizacji na bazie geolokalizacji z HTML5, dopasowywanie pozycji mapy do zadanego obszaru, grupowanie warstw, wyświetlanie/chowanie warstw, obsługa zdarzeń mapy, obsługa zdarzeń znaczników. Aby skorzystać z API dla programistów potrzebna jest ogólna znajomość następujących języków programowania: HTML i JavaScript. Dostępna jest wersja bezpłatna, z ograniczeniem liczby sesji oraz bez pomocy technicznej i SLA. Są też wersje płatne.

Targeo

Kreator Targeo - Dostępne są cztery rodzaje map, które możesz dopasować strony. Mapa interaktywna, mapa w dymku, mapa statyczna, formularz dojazdu. Zobacz przykład - Mapa Targeo

DoCelu.pl

API DoCelu.pl - umożliwia wykorzystanie interaktywnej mapy DoCelu.pl na własnej witrynie internetowej oraz tworzenie własnych, homogenicznych serwisów mapowych.

MapGo

mapGO API - umożliwia wyświetlanie map, znajdowanie i pokazywanie adresów pocztowych (tzw. geokodowanie), znajdowanie najkrótszych lub najszybszych tras pomiędzy wskazanymi punktami, a także oferuje szereg innych funkcji związanych z mapą. Wersja bezpłatna z limitem do 15 000 sesji w miesiącu.

Emapi 

Emapi - pozwala na  implementację mapy on-line na stronie www lub w wewnętrznej sieci firmowej. Oprócz samych danych kartograficznych i funkcji obsługujących mapy, EMAPI udostępnia również bazę POI, budynki 3D, warstwę lokalizacji geograficznych powiązanych z Wikipedią, na bieżąco aktualizowaną warstwę utrudnień na drogach (na podstawie informacji o GDDKiA), bazę czarnych punktów i fotoradarów. EMAPI występuje w dwóch wersjach: podstawowej i dla integratorów.

ArcGIS

ArcGIS API - umożliwia  budowanie internetowych aplikacji mapowych w oparciu o dane pochodzące z ArcGIS Online, usług hostowanych na ArcGIS Server i innych. Pozwalają one łatwo: wyświetlać własne dane na podkładzie z ArcGIS Online lub Bing Maps; dodawać symbole i grafiki w interaktywnym interfejsie użytkownika; wskazywać na mapie adresy. API są bezpłatne w użytku niekomercyjnym. Wystarczy pobrać ArcGIS API for Flex lub odwołać się do ArcGIS API for JavaScript. Esri udostępnia także Web ADF dla Java EE, framework oparty na Java Server Faces.

Mapa UMP-pcPL

Mapa UMP-pcPL - pod tym adresem znajdziemy gotowy kod javascript wraz z listą dostępnych opcji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser