Spotkanie społeczności OpenStreetMap w Łodzi

W dniu 5 marca br. w murach Politechniki Łódzkiej spotkają się polscy uczestnicy i entuzjaści projektu OpenStreetMap. Jest to pierwsze ogólnokrajowe spotkanie, którego głównym celem jest podpisanie statutu zakładanego właśnie Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Podczas zlotu poruszane będą, między innymi, ważne dla społeczności tematy jak: promocja projektu w Polsce, nowa licencja ODbL czy perspektywy rozwoju. Planowane są także prelekcje oraz tzw. mapping party (czyli wspólne mapowanie przez użytkowników określonego obszaru, najczęściej miast) na terenie Łodzi.

Wszyscy zainteresowani zarówno OpenStreetMap jak i szeroko rozumianą geoinformatyką mogą zjawić się w Katedrze Informatyki Stosowanej w budynku wydziału Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki (skrzyżowanie ulic Radwańskiej i Stefanowskiego), gdzie będzie możliwość spotkania z mapowiczami. Samo stowarzyszenie będzie lokalnym partnerem OpenStreetMap Foundation mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii. Do jej zadań należeć będzie promocja projektu w kraju, wspieranie działań fundacji oraz organizowanie zlotów.

Czym jest OpenStreetMap?

OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficzną wersją Wikipedii. Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji Creative Commons, co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 350 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM) a wszystkie przesłane obiekty "ważą" ponad 200 gigabajtów.

Jak to działa?

Mapy powstają na kilka sposobów. Najstarszą metodą jest zbieranie tzw. śladów za pomocą odbiornika GPS a następnie, po zgraniu ich na komputer, wyrysowywanie ulic wzdłuż śladu z urządzenia. Inną metodą jest używanie udostępnionych zdjęć satelitarnych na podstawie których można wyrysować nie tylko drogi, ale także budynki czy tereny niedostępne. Umożliwia to także tworzenie mapy na obszarach, których nie widziało się na własne oczy. W taki sposób powstała np. mapa stolicy Haiti, która była nieocenioną pomocą przy akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w 2010 roku, a tworzona głównie przez mapowiczów z Europy i Ameryki. Należy zaznaczyć, iż ze względu na rygorystyczne podejście do praw autorskich zabronione jest przerysowywanie innych map oraz wgrywanie danych, na które nie uzyskało się pozwolenia.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser