logo gisplay

Jak wzrastają temperatury w miastach na świecie?

Jak wzrastają temperatury w miastach na świecie?Na stronie BBC znajdziemy ciekawą wizualizację, dokumentującą wzrost temperatury na kuli ziemskiej.

Obracający się glob, którym możemy manipulować,  pokazuje jak bardzo wzrosły temperatury w lipcu między latami 1880-1900 a dniem dzisiejszym. Dla ostatnich lat zastosowano 10-letnią średnią z okresu 2009-2018, aby dokładniej odzwierciedlić bieżące zmiany klimatyczne. Dane dotyczące zmiany temperatury są wizualizowane za pomocą kwadratów, reprezentujących rzeczywistą powierzchnię o wymiarach 100 x 100 km.

Poza wizualizacją 3D możemy skorzystać z wyszukiwarki, dzięki której wybieramy interesujące nas państwo i miasto – dla każdego państwa twórcy strony wybrali 40 najbardziej licznych miast. Trzeba zaznaczyć, że dane temperaturowe dla poszczególnych miast nie są oparte na zlokalizowanej w jego obrębie stacji pogodowej, ale na średniej temperaturze w siatce 100 x 100 km. Dane dotyczące temperatur pobrano z miesięcznych sprawozdań witryny Berkeley Earth.

Dodatkowo znajdziemy tu sporo ważnych i często niepokojących informacji, dotyczących prognoz podniesienia się poziomów wód na świecie (a w konsekwencji podtopień miast), wizualizacje zmniejszania się powierzchni Arktyki czy opis casusu Syberii. To z pewnością wartościowe narzędzie dla osób, dla których nieobojętny jest los naszej planety, operujące na konkretnej metodologii i weryfikowalnych danych.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018