logo gisplay

Gaz-System współpracuje z SATIM

Konsorcjum składające się z firmy SATIM Monitoring Satelitarny oraz Akademii Górniczo-Hutniczej podpisało umowę z GAZ-SYSTEM S.A. oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu badawczo-rozwojowego o nazwie SAT-GAS.

Celem projektu SAT-GAS jest opracowanie systemu informatycznego, który dzięki wykorzystaniu danych satelitarnych zgłasza zagrożenie występowania masowych ruchów ziemi (szczególnie na obszarach górniczych i pogórniczych), które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia gazociągów. SAT-GAS ma przez to przyczynić się do zmniejszenia awaryjności gazociągów, a przez to pośrednio zwiększyć oszczędności operatora gazociągów. Sam system ma działać w chmurze (cloud computing). Terenem oddziaływania systemu ma być obszar całej Polski.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. to spółka odpowiadająca za transport gazu ziemnego i zarządzanie siecią gazociągów przesyłowych w całym kraju. Pełni też funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego na terenie Polski. Spółka powstała w kwietniu 2004 r.

SATIM Monitoring Satelitarny (SATIM) to pierwsza w Polsce spółka, która wykorzystuje satelitarne dane radarowe do monitoringu zagrożeń naturalnych i wpływu górnictwa na środowisko. W swoich badaniach SATIM stosuje nowoczesne technologie satelitarne oraz rozwija oprogramowanie do przetwarzania i analizy satelitarnych obrazów. Firma powstała w 2012 roku z inicjatywy Jacka Strzelczyka i Stanisławy Porzyckiej-Strzelczyk przy współudziale Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o. Siedziba SATIM znajduje się w Krakowie. Wśród sukcesów SATIM można wymienić m.in. otrzymanie grantu na transfer technologii od Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz otrzymanie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) finansowania na prowadzenie szeregu projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych na sumaryczną kwotę 1 mln Euro.

Źródło: Satim

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018