logo gisplay

Pierwszy polski nanosatelita obserwacyjny Ziemi już w kosmosie

Satelita Światowid (fot. SatRevolution)Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelony został pierwszy w polskiej historii nanosatelita obserwacyjny Ziemi – Światowid - zaprojektowany i skonstruowany przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution.

17 kwietnia  o godzinie 22:43 (naszego czasu) rakieta Antares 230 z bazy Mid-Atlantic Regional Spaceport na wyspie Wallops w Virginii wyniosła na orbitę bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Cygnus NG-11. Na jego pokładzie były polskie nanosatelity – Światowid i KRAKSat, które po przydokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą czekać na wypuszczenie w przestrzeń kosmiczną.

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na orbicie będzie lecieć z prędkością 8 km na sekundę. Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze.

- Światowid wykona zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Obudowy wrocławskich satelitów zostały wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanych ściankach. Dzięki temu urządzenie jest odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotka podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów zapewnia także odporność na częste, a zarazem gwałtowne zmiany temperatury – od -150 °C do 300 °C, bo takich można spodziewać się na orbicie.

Razem ze Światowidem na orbitę wyniesiony został także KRAKsat - satelita badawczy stworzony wspólnie przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. KRAKsat to jeden z pierwszych w Polsce satelita typu Cubesat i pierwszy na świecie satelita, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną. Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Satelita dokona pomiarów: temperatury, pola magnetycznego, natężenia światła i innych czynników, które zostaną zbadane przy okazji obecności w kosmosie.

Zdjęciami zrobionymi przez satelity zainteresowany jest m.in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (ang. UNITAR), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT.

Wykonanymi przez nanosatelity pomiarami i zdjęciami zainteresowane jest także miasto Wrocław. 3 kwietnia br. przedstawiciele gminy i wrocławskiej spółki podpisali list intencyjny w tej sprawie. Sygnatariuszami listu są także Instytut Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

Źródło: UM Wrocławia, SatRevolution

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018