logo gisplay

Politechnika Wrocławska ma nową mapę kampusu

Politechnika Wrocławska ma nową mapę kampusu (fot. PWr)Geoportal kampusu Politechniki Wrocławskiej stworzyła studentka Agata Kapusta w ramach pracy inżynierskiej. Na swojej stronie udostępnia je Koło Naukowo-Badawcze GIS.

Nad interaktywną mapą kampusu uczelni członkowie koła naukowego GIS (działającego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) pracują już od kilku lat. Jej najnowsza, ulepszona odsłona powstała na bazie danych z poprzednich projektów studenckich, po ich aktualizacji i przekształceniu do formatu GeoJSON, czym zajęła się Agata Kapusta w ramach pracy inżynierskiej pod kierunkiem dr hab. inż. Jana Blachowskiego.

Mapa dostępna jest pod adresem knbgis.pwr.edu.pl/kampus/kampus.html. Tworzy ją 15 pogrupowanych warstw tematycznych i dwie mapy bazowe, na których zlokalizujemy budynki kampusu, biblioteki, Polinkę, bankomaty czy punkty ksero. W osobnych widokach dostępne są plany czterech wybranych budynków, do których użytkownik może przejść z głównego widoku mapy kampusu za pomocą odnośników w panelu bocznym. Informacje o obiektach są wyświetlane na mapie w oknach podręcznych, otwieranych po wskazaniu na wybrany obiekt.

Studentka zadbała też m.in. o geolokalizację użytkownika, narzędzie do pomiaru odległości między dwoma punktami czy opcję wyświetlania współrzędnych kursora myszy. Plany budynków i główna mapa kampusu zapewniają możliwość wyszukiwania obiektów dostępnych w bazie danych, dzięki czemu łatwo odnaleźć konkretny budynek, siedzibę samorządu studenckiego, wybraną bibliotekę czy – w przypadku planów budynków – salę laboratoryjną.

–  Do opracowania mapy jej autorka wykorzystała technologie webowe – opowiada dr hab. Jan Blachowski. – Główną funkcjonalność zapewnia Leaflet. To biblioteka języka JavaScript, umożliwiająca połączenie serwisów WMTS dostępnych na publicznych serwerach z własnymi danymi przestrzennymi. Biblioteka jest wspierana przez liczną społeczność użytkowników, którzy udostępniają również wtyczki rozszerzające możliwości biblioteki, a ich zastosowanie wzbogaca mapę o kolejne funkcje. Dodatkowo Agata wykorzystała bibliotekę Fuse.js z jej algorytmem Fuzzy Search, co zapewniło mapie intuicyjną opcję wyszukiwania, która wybacza błędnie wpisane przez użytkownika frazy zapytania.

Mapa będzie nadal rozwijana. W planach jest m.in. udostępnienie planów kolejnych budynków (obecnie to A-1, C-13, L-1 i Geo-3EM). Koło testuje też już możliwość umieszczenia na mapie trójwymiarowych widoków wnętrz obiektów uczelni.

Źródło: PWr

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018