logo gisplay

Politechnika Wrocławska ma nową mapę kampusu

Politechnika Wrocławska ma nową mapę kampusu (fot. PWr)Geoportal kampusu Politechniki Wrocławskiej stworzyła studentka Agata Kapusta w ramach pracy inżynierskiej. Na swojej stronie udostępnia je Koło Naukowo-Badawcze GIS.

Nad interaktywną mapą kampusu uczelni członkowie koła naukowego GIS (działającego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) pracują już od kilku lat. Jej najnowsza, ulepszona odsłona powstała na bazie danych z poprzednich projektów studenckich, po ich aktualizacji i przekształceniu do formatu GeoJSON, czym zajęła się Agata Kapusta w ramach pracy inżynierskiej pod kierunkiem dr hab. inż. Jana Blachowskiego.

Mapa dostępna jest pod adresem knbgis.pwr.edu.pl/kampus/kampus.html. Tworzy ją 15 pogrupowanych warstw tematycznych i dwie mapy bazowe, na których zlokalizujemy budynki kampusu, biblioteki, Polinkę, bankomaty czy punkty ksero. W osobnych widokach dostępne są plany czterech wybranych budynków, do których użytkownik może przejść z głównego widoku mapy kampusu za pomocą odnośników w panelu bocznym. Informacje o obiektach są wyświetlane na mapie w oknach podręcznych, otwieranych po wskazaniu na wybrany obiekt.

Studentka zadbała też m.in. o geolokalizację użytkownika, narzędzie do pomiaru odległości między dwoma punktami czy opcję wyświetlania współrzędnych kursora myszy. Plany budynków i główna mapa kampusu zapewniają możliwość wyszukiwania obiektów dostępnych w bazie danych, dzięki czemu łatwo odnaleźć konkretny budynek, siedzibę samorządu studenckiego, wybraną bibliotekę czy – w przypadku planów budynków – salę laboratoryjną.

–  Do opracowania mapy jej autorka wykorzystała technologie webowe – opowiada dr hab. Jan Blachowski. – Główną funkcjonalność zapewnia Leaflet. To biblioteka języka JavaScript, umożliwiająca połączenie serwisów WMTS dostępnych na publicznych serwerach z własnymi danymi przestrzennymi. Biblioteka jest wspierana przez liczną społeczność użytkowników, którzy udostępniają również wtyczki rozszerzające możliwości biblioteki, a ich zastosowanie wzbogaca mapę o kolejne funkcje. Dodatkowo Agata wykorzystała bibliotekę Fuse.js z jej algorytmem Fuzzy Search, co zapewniło mapie intuicyjną opcję wyszukiwania, która wybacza błędnie wpisane przez użytkownika frazy zapytania.

Mapa będzie nadal rozwijana. W planach jest m.in. udostępnienie planów kolejnych budynków (obecnie to A-1, C-13, L-1 i Geo-3EM). Koło testuje też już możliwość umieszczenia na mapie trójwymiarowych widoków wnętrz obiektów uczelni.

Źródło: PWr

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018