logo gisplay

3-centymetrowe ortofotomapy polskich miast i 12-punktowy skaning laserowy na raz

 Białystok (fot. MGGP Aero)Kilka pogodnych listopadowych dni było znakomitą okazją dla firmy MGGP Aero do wykorzystania nowego zestawu sensorów pracujących jednocześnie na bardzo szybkiej i stabilnej platformie lotniczej.

Nowy system pozwolił zeskanować Bytom, Białystok i Jastrzębie Zdrój z 12 punktową gęstością jednocześnie wykonując zdjęcia pionowe wielkoformatową kamerą. Pierwszy raz tak dużej rozdzielczości terenowej piksela bo aż 3 cm, a w przypadku Jastrzębia 5 cm.

- Jest to pierwszy, tak efektywny zestaw w Europie i drugi znany mi przypadek na Świecie. Różnica między rozwiązaniem MGGP Aero a tym wcześniej funkcjonującym w USA to znacznie większa gęstość skanowania przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęć lotniczych wielkoformatową kamerą fotogrametryczną. Wg mnie jest to optymalne rozwiązanie także ze względów kosztowych. Krótki czas realizacji nalotu, bardzo dobre dane wysokościowe LiDAR wraz z 3-centymetrowymi zdjęciami lotniczymi robią naprawdę ogromne wrażenie będąc idealnym rozwiązaniem dla miast - mowi Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

 Schemat DMC - porównanie (fot. MGGP Aero)

Listopadowa ortofotomapa może na pierwszy rzut oka być mniej atrakcyjna kolorystycznie ze względu na czas wykonania (późna jesień i warunki oświetleniowe). Jednak dzięki wyższej rozdzielczości w większości zastosowań jej użyteczność będzie istotnie lepsza. Głównie ze względu na 3 cm piksel oraz całkowity brak liści zarówno na drzewach jak i często na trawnikach.

- Listopadowy termin wykonania związany był z wymaganiami Zamawiających. W przypadku Białegostoku spełnienie minimalnej wysokości słońca nad horyzontem praktycznie w listopadzie jest niewykonalne. Trafienie z pogodą w krótkie, kilkudziesięcio minutowe a z każdym dniem jeszcze krótsze okno jest zwyczajnie mało prawdopodobne. Nalot dla Białegostoku udało nam się wykonać dopiero ostatniego dnia listopada. Natomiast w przypadku Bytomia zdjęcia pozyskaliśmy 1 listopada co jest o tyle interesującym przykładem, że w związku ze zwiększonym ruchem drogowym wokół cmentarzy, zmianą organizacji ruchu służby miejskie będą mogły analizować i dokonywać zmian także w oparciu o nową ortofotomapę - podkreśla Witold Kuźnicki.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018