• gisplay.pl

Ruda Śląska ma mapę potencjału solarnego

Mapa rozkład potencjału solarnego na powierzchni dachów w Rudzie Śląskiej Dzięki nowej mapie potencjału solarnego mieszkańcy Rudy Ślaskiej mogą sprawdzić, na dachu którego budynku warto zainstalować kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.

Mapa rozkład potencjału solarnego na powierzchni dachów w Rudzie Śląskiej powstała jako praca dyplomowa Mateusza Poprawy, który ukończył studia inżynierskie z gospodarki przestrzennej oraz studia licencjackie i magisterskie z geografii na specjalności GIS. Obecnie pracuje jako młodszy specjalista GIS w firmie smart geomatic.

- Wykorzystując nowoczesne rozwiązania Geograficznych Systemów Informacyjnych podczas procesu analizy solarnej uwzględniłem między innymi takie czynniki, jak: wysokość obiektów n.p.m., kąt nachylenia dachów (ekspozycję), sąsiedztwo budynków (w tym cienie rzucane przez elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dachów, np. inne budynki, drzewa) – wylicza autor mapy.

Ze względu na naturę badanego zjawiska, a więc bezpośredni związek wielkości potencjału solarnego z zachmurzeniem, dane wynikowe zostały skalibrowane z wykorzystaniem danych klimatycznych odnoszących się do lat 2008–2017.

Mapa dostępna jest na stronie https://map.nmaps.pl/ruda_slaska.OZUtd3/energia_sloneczna

- Dzięki uprzejmości firmy smart geomatic mapa solarna została umieszczona w Internecie. W tym celu wykorzystano platformę NMaps Engine, będącą jedną z najnowocześniejszych aplikacji służących do tworzenia i publikowania map w sieci – podkreśla Mateusz Poprawa.

W podstawowym widoku mapy (prezentowanym zaraz po jej otwarciu) można zobaczyć budynki w mieście w technologii 3D. Każdy budynek posiada informacje o wielkości powierzchni dachu (w m2), oraz o powierzchni zajmowanej przez trzy zakresy potencjału solarnego (w m2). Ponadto, wykorzystując podręczny panel (prawy dolny róg), można sprawdzić na powierzchni dachu dokładne miejsca występowania poszczególnych zakresów potencjału solarnego, których wartości opisane są w legendzie mapy. Te informacje pozwalają na wstępną ocenę potencjału solarnego występującego na danej nieruchomości i podjęcie decyzji o zasadności inwestycji w infrastrukturę solarną.

Źródło: UM Rudy Śląskiej

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser