logo gisplay

Nowa odsłona geoportalu powiatu olsztyńskiego z e-usługami

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie zaprezentowano nowy geoportal po wdrożeniu projektu „e-mapa 2 – rozwój e-usług powiatu olsztyńskiego”.

Możliwości nowego geoportalu poznaliśmy na konferencji prasowej zorganizowanej 10 października w Starostwie. W ramach rozbudowy systemu wprowadzono wiele ulepszeń i nowych e-usług, dzięki którym m.in. uzyskamy dostęp online do aktualnych danych geodezyjnych.

- Powiat w 2014 r. wdrożył projekt „e-mapa”, który zaowocował utworzeniem geoportalu geodezyjnego, przetworzeniem danych analogowych do postaci numerycznej, założeniem ewidencji budynków i lokali. Funkcjonalność bazy danych była jednak ograniczona, szczególnie w zakresie udostępniania, aktualizowania i wymiany danych. Inwestycja sprzed kilku lat była pierwszym krokiem, za którym powinien pójść kolejny, niosący ulepszenie i rozszerzenie dostępu do usług publicznych. To też uczyniliśmy. Pozyskaliśmy na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie zintegrowanej informacji geodezyjnej i kartograficznej Warmii i Mazur. Projekt rozpoczęliśmy w marcu 2018 r., w wakacje skorzystali z niego pierwsi internauci. Koszt całkowity to 4,1 mln, z czego 3,5 mln zł stanowi dofinansowanie, a ponad 600 tys. zł wkład własny Powiatu – wyjaśniła starosta Małgorzata Chyziak.

Dostęp do e-usług jest niezależny od wykorzystywanego przez klienta systemu operacyjnego, miejsca i urządzenia (komputer, laptop, tablet, czy smartfon); warunkiem jest dostęp do Internetu. Geoportal dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych – istnieje w nim możliwość powiększenia czcionki i zmiana kontrastu strony. Projekt realizuje też założenia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, czyli integracji usług i danych zgromadzonych w różnych rejestrach publicznych np. GDOŚ-u, Wód Polskich, czy Lasów Państwowych.

Jakie usługi zostały uruchomione?

  • usługi związane z udostępnieniem materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wydaniem wypisu,wypisu i wyrysu, wyrysu w ewidencji gruntów i budynków (głównie korzystają inwestorzy, projektanci i mieszkańcy);
  • usługi związane z procesem obsługi rzeczoznawców majątkowych;
  • usługi związane z procesem pozyskiwania informacji o obiektach zgromadzonych w bazach danych (np. dla gestorów sieci);
  • usługi uzupełniające związane z obsługą wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych.

Link do geoportalu: powiatolsztynski.geoportal2.pl

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018