logo gisplay

GUGiK uwalnia modele 3D budynków

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił w serwisie geoportal.gov.pl modele budynków 3D. Opracowane w ramach projektu CAPAP modele dostępne są bezpłatnie do powszechnego wykorzystania.

Jest to trójwymiarowa reprezentacja znacznej części budynków z bazy BDOT10k. Wynikowe modele 3D budynków powstały w wyniku kompilacji trzech źródeł danych tj.:

  • obrysów 2D budynków z bazy BDOT10K,
  • danych wysokościowych pozyskanych w technologii lotniczego skanowania laserowego (gęstość 4 pkt/m2 i 12 pkt/m2 – w zależności od obszaru),
  • numerycznego modelu terenu (siatka o oczku 1m).

Modele 3D budynków są tworzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ramach zadania „Budowa modeli 3D budynków” w projekcie Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) mającego na celu opracowanie modeli 3D budynków w standardzie CityGML 2.0 na poziomie szczegółowości LoD2.

Do dnia dzisiejszego opracowano i udostępniono użytkownikom modele 3D budynków ze znacznej części z 236 powiatów przewidzianych do realizacji w projekcie CAPAP. Modele 3D budynków dla powiatów, dla których zakończono ich opracowanie można pobierać w serwisie https://geoportal.gov.pl.

W celu pobrania modeli budynków należy w serwisie geoportal.gov.pl włączyć warstwę „Modele 3D budynków” i klikając w zaznaczony powiat przejść do pobrania dla wybranego powiatu modeli zapisanych w archiwum ZIP.

Do wyświetlania danych można skorzystać z oprogramowania udostępnionego np. na stronie projektu CityGML https://www.citygml.org/

Zakończenie prac związanych z opracowaniem modeli 3D budynków w ramach projektu CAPAP planowane jest na połowę listopada 2018 r. Nowe dane będą sukcesywnie dodawane do wspomnianej warstwy, a w przyszłości planowana jest także aktualizacja utworzonych modeli.

Źródło: GUGiK

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018