logo gisplay

Wrocławski Rower Miejski - wizualizacja Hot Spot

Jak charakteryzuje się wpływ zamieszkujących osób na brak rowerów przy stacjach Nextbike we Wrocławiu? Student Politechniki Wrocławskiej postanowił zagłębić się w to zjawisko, wykorzystując metodę Hot Spot.

Wizualizacja hot i cold spot pomaga w lepszym zrozumieniu zjawiska w przestrzeni. W przypadku przeprowadzonej analizy rozmieszczenia stacji oraz zamieszkującej wokół nich ludności, możemy określić obszary miasta, w których przeważnie brakuje rowerów. Tym samym owa interpretacja może przełożyć się na działania koordynacyjne, takie jak: sztuczna migracja rowerów z innych stacji, gdzie rowery miejskie przeważają w swojej liczebności.

Jak wynika z mapy oraz z doświadczenia studenta, który korzysta z rowerów miejskich, takie sytuacje mają miejsce. Reasumując w obszarach zamieszkiwanych przez niską lub średnią liczbę mieszkańców, stacje rowerowe są przepełnione rowerami. Natomiast obszary na których populacja jest wysoka, jak wynika z wizualizacji, zastajemy puste stacje. Czy ktokolwiek z was zastanawiał się jak rozwiązać ten problem, aby w każdej godzinie dnia moglibyśmy się swobodnie przemieszczać nextbike’m?

Daniel Buchar, Student Politechniki Wrocławskiej - Wydział Geoinżynierii Górnictwa i Geologii

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018