• gisplay.pl

Georadarem po Westerplatte

Georadarem po Westerplatte (fot. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Facebook)Na Westerplatte rozpoczął się III etapu badań archeologicznych z użyciem georadaru. Zebrane dane posłużą do opracowania mapy reliktów architektonicznych i obiektów archeologicznych.

Badania geofizyczne prowadzone są po raz pierwszy na tak dużą skalę na terenie Westerplatte zarówno na obszarach objętych pracami archeologicznymi w sezonach badawczych 2016-2017 oraz wyprzedzająco na obszarze planowanych prac realizowanych w ramach III etapu badań archeologicznych. W sumie obszar badań obejmuje powierzchnię przeszło 21 000 m2. Wykonuje je firma Gispro ze Szczecina na zlecenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Prace mają na celu uzyskanie szczegółowych informacji o położeniu wszystkich reliktów architektonicznych i obiektów archeologicznych, których nie udało się udokumentować w trakcie dotychczas zrealizowanych badań wykopaliskowych. Zestawienie informacji uzyskanych w wyniku badań archeologicznych i georadarowych z danymi LIDAR oraz archiwalnymi zdjęciami lotniczymi przyczyni się do stworzenia wielowarstwowej mapy Westerplatte określającej miejsca występowania pod ziemią materialnych pozostałości działalności ludzkiej w przeszłości.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser