logo gisplay

ResourceWatch - mapy zasobów Ziemi i ich wykorzystania

ResourceWatch.orgResourceWatch.org to bogaty zbiór danych i map dotyczących zasobów znajdujących się na naszej planecie i na temat tego jak są zużywane. Dostępnych jest 207 indeksów dotyczących środowiska, ekonomii, geologii czy na przykład klimatologii.

Platforma pozwala sprawdzić aktualny stan nie tylko najważniejszych surowców, ale także kondycję środowiska i wskaźniki ekonomiczne. Wszystko po to, by móc efektywniej ocenić globalne zagrożenia i efektywniej walczyć ze zmianą klimatu, dewastacją środowiska, zanieczyszczeniem powietrza i nierównościami ekonomicznymi. Platforma jest ogólnodostępna i darmowa, a dane pochodzą z najważniejszych i najbardziej prestiżowych organizacji rządowych i prywatnych.

Na szczegółowych mapach użytkownicy mogą sprawdzić m.in. stan zalesienia na świecie, zalewów wodnych i rezerw wody pitnej, pożary lasów, zatrudnienie w konkretnych gałęziach gospodarki, zarobki czy nawet zagrożenie suszą lub powodzią, oraz lokalizację raf koralowych.

Mapy z danymi podzielone są na szczegółowe indeksy. Najpierw trzeba wybrać ten, który nas interesuje, następnie przechodzimy do informacji dotyczących metodologii pozyskiwania danych, częstotliwości aktualizacji i ich źródła, a potem do samej mapy. W zależności od indeksu można personalizować prezentowane informacje, a także przeglądać je w formie tabeli czy wykresów. Całość regularnie jest opracowywana przez ekspertów i udostępniana za darmo.

Jak zapewniają twórcy, ich celem jest jak najczęstsza aktualizacja danych, tak żeby odpowiadały obecnemu stanowi - często nawet co godzinę. To jednak często zależy od samego źródła informacji, które pochodzą od instytucji rządowych, międzynarodowych, instytutów badawczych i publikacji naukowych.

Partnerami inicjatywy są takie firmy jak Bloomberg, Carto, Digital Globe, Google, National Geographic, czy Climate Central. Dane pochodzą z ponad trzydziestu zweryfikowanych i zaufanych źródeł z całego świata, w tym z NASA, Global Energy Observatory, World Bank czy wielu uniwersytetów. Więcej informacji na stronie resourcewatch.org

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018