logo gisplay

Dąbrowa Górnicza ma pionierski system monitoringu powietrza

Dąbrowa Górnicza ma pionierski system monitoringu powietrza Dąbrowa Górnicza uruchomiła Dynamiczną Mapę Jakości Powietrza, dzięki której walka ze smogiem może być łatwiejsza, bo oparta o diagnozę jakości powietrza ze wskazaniem źródeł najbardziej odpowiedzialnych za zły stan powietrza w danej lokalizacji.

Informacje, które prezentowane są na mapie, to nie tylko odpowiedź na pytanie, co najbardziej przyczynia się do złej jakości powietrza – emisja z gospodarstw domowych, emisja komunikacyjna, przemysłowa czy może emisja napływowa, ale także doskonały materiał na potrzeby edukacji i zaangażowania mieszkańców do działań na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem. Dzięki Dynamicznej Mapie Jakości Powietrza możliwe jest określenie, które szkoły, przedszkola, szpitale (i inne obiekty czy obszary) narażone są na gorszą jakość powietrza i w jakim stopniu, gdzie mamy z małymi dziećmi mogą chodzić na spacer, gdzie można biegać, gdzie najlepiej jeździć rowerem.

System o nazwie LUMA zaprojektowała spółka Atmoterm i składa się z 20 stacji. Obecnie dobiega końca jego rozbudowa o 5 kolejnych punktów pomiarowych, dzięki którym system uzyska zupełnie nowe możliwości.

Mapę znajdziemy pod adresem https://atmopolis.pl/dynamic_map/dabrowa.html. Można też skorzystać z miejskiej aplikacji mobilnej w swoim smartfonie. Od razu po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukaże się ikona "Powietrza", która bezpośrednio odsyła do systemu LUMA. 

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018