logo gisplay

Zanieczyszczenie powietrza okiem nowego satelity Sentinel-5P

Sentinel-5P obserwuje poziom dwutlenku węgla nad Europą (fot. ESA)Wystrzelony 13 października br. satelita Sentinel-5P dostarczył pierwsze dane ukazujące zanieczyszczenie powietrza. Pozyskane obrazy pokazują wysoką jakość danych, jakie będą dostarczane przez najnowszy nabytek konstelacji Copernicus.

Sentinel-5P, szósty satelita programu monitoringu środowiska Komisji Europejskiej Copernicus, jest pierwszym dedykowanym do monitoringu naszej atmosfery. Ma on dostarczać najdokładniejszych danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Satelita wyposażony jest w czujnik Tropomi, najbardziej zaawansowany instrument swojego typu. Ten najnowocześniejszy instrument może zaobserwować takie związki chemiczne jak dwutlenek węgla, metan, tlenek węgla i aerosole, z których każdy wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy, oraz na nasz klimat. Sentinel-5P jest w stanie obserwować obszary o szerokości 2600 km, przez co cała planeta może być zmapowana co 24 godziny.

Jeden z pierwszych obrazów ukazuje Europę i poziom dwutlenku węgla, będący wynikiem ruchu samochodowego i spalania paliw kopalnianych w przemyśle. Wysokie koncentracje tego czynnika zanieczyszczającego powietrze można zauważyć nad obszarami Holandii, Zagłębia Ruhry w Zachodnich Niemczech, Doliny Padu we Włoszech i nad niektórymi obszarami Hiszpanii. Sentinel-5P pokazał również wysokie poziomy zanieczyszczenia pochodzącego z elektrowni w Indiach. Misja była również w stanie zaobserwować pyły wydobywające się z wulkanu Agung na indonezyjskiej wyspie Bali.

Dane pozyskane już przez satelitę Sentinel-5P zostały wykorzystane do stworzenia globalnej mapy zasięgu tlenku węgla. Animacja pokazuje wysokie poziomy tego gazu nad fragmentami Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Źródło: ESA

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018