logo gisplay

GIS-owy projekt w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski

Mieszkaniec Szczecina w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosił projekt, który obejmuje m.in. stworzenie trójwymiarowego modelu miasta.

- Od wielu lat fascynują mnie mapy oraz kwestie partycypacji społecznej. Obserwując inne miasta wpadłem na pomysł zgłoszenia projektu, który ma szansę realizacji w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Chciałbym w ten sposób zwrócić uwagę władz Szczecina, wszystkich Urzędników Samorządowych oraz Mieszkańców i Inwestorów, że nasze miasto powinno zaangażować się w projekt pozyskania danych przestrzennych, które sprawdzają się w wielu innych miastach - mówi Adam Kopciński-Galik, wnioskodawca projektu.

Projekt obejmuje stworzenie trójwymiarowego modelu Szczecina, wykonanie lotniczych zdjęć pionowych i ukośnych 45° z 4 kierunków oraz wykonanie lotniczych zdjęć termograficznych zimą dla wykrycia strat energii cieplnej.

- Dodam, że ponieważ projekt zgłosiłem samodzielnie w ramach budżetu obywatelskiego - pozwoliłem sobie narzucić miastu nawet znacznie większe wymagania, niż gdyby miasto samo zechciało się na taki projekt zdecydować. Samemu też trudno mi było zrozumieć, dlaczego Szczecin w przeciwieństwie do innych miast - takich projektów nie realizuje. Zadanie obejmowałoby wykonanie modelu 3D a także zdjęć termograficznych, w tym zdjęć termograficznych ukośnych - czego nie było jeszcze nigdy dotąd w Polsce - podkreśla Pan Adam.

Pozyskane dane oraz model 3D mają być dostępne przez Internet, bez względu na sposób i cel ich wykorzystania, bez ograniczeń i bezpłatnie na zasadzie otwartości licencji zasobów domeny publicznej.

Pan Adam liczy na głosy przede wszystkim młodych ludzi, dla których wartość informacji i ich dostępność przez Internet ma coraz większe znaczenie. - Konkurencja wśród innych projektów jest bardzo duża, ale warto powalczyć żeby miasto było zarządzane także w oparciu i aktualne dane przestrzenne - dodaje.

Głosowanie w budżecie obywatelskim Szczecina właśnie się zaczęło. Wiek w głosowaniu nie ma znaczenia. Głosować może samodzielnie każdy Mieszkaniec miasta od 16 roku życia. Rodzice głosują w imieniu młodszych dzieci (nawet w imieniu niemowląt od 0 roku życia).

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na oficjalnej stronie Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018