wielkanoc baner

Podsumowanie IV Seminarium KNGK na temat przestrzennych bazy danych

Stało się już tradycją, że w kwietniu Studenci Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki organizują seminarium naukowe. Tradycja ta kontynuowana była również i w tym roku. W dniu 22 kwietnia br. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyło się IV Seminarium Naukowe Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki. Tym razem tematem spotkania były Bazy Danych Przestrzennych.

Seminarium rozpoczął Grzegorz Olejarz, prezes Koła, który przywitał licznie zgromadzonych uczestników seminarium. Następnie Opiekun Koła dr Artur Krawczyk przedstawił specjalnego gościa zaproszonego na seminarium, dr Adama Piórkowskiego z Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, który przestawił referat pod tytułem "Implementacja Standardu OGC w wolnodostępnych systemach zarządzania bazami danych MySQL Spatial i PostGIS".

W swoim referacie pokrótce scharakteryzował i porównał standardy zapisu danych przestrzennych tworzonych przez Open Geospatial Consortium i SQL/MM Część III oraz przedstawił wyniki testów opcji przestrzennych wolnych baz danych PostGIS oraz MySQL Spatial. Najpierw zaprezentował operacje tworzenia bazy danych przestrzennej w obydwu programach. Łatwiej jest utworzyć taką bazę w MySQL Spatial niż w PostGIS. Następnie zaprezentował sposób importowania danych przestrzennych do obydwu baz. Na bazie przygotowanego bardzo prostego przykładu testowego wykonał kilka zapytań z wykorzystaniem operatorów przestrzennych. Wyniki tych operacji wykazały pewne błędy implementacji niektórych funkcji analiz danych przestrzennych w bazie MySQL Spatial. Porównanie to wskazało na wyższość bazy danych przestrzennych PostGIS. Warto zaznaczyć, że ten referat będzie prezentowany z znacznie rozbudowanej formie na majowym spotkaniu użytkowników Wolnego Oprogramowania we  Wrocławiu.

Po sporej dawce informacji na temat wolnych baz danych przestrzennych dr Artur Krawczyk, opiekun Koła Naukowego GKiG, wygłosił krótki referat na temat komercyjnej bazy danych przestrzennych ORACLE "Nowe Typy Danych w ORACLE 10g/11g" . Na wstępie omówił strukturę tej bazy a następnie klasyczny typ danych przestrzennych jakim jest SDO_GEOMETRY, który przeznaczony jest do zapisu geometrii przestrzennej w bazie Oracle. Następnie omówione zostały takie typy danych jak SDO_LRS - Linear Referenced Segments, który opisuje liniowy układ przestrzenny włączając w to możliwość segmentacji. Kolejnym typem danych jest SDO_TOPO_GEOMETRY, który pozwala na trwały zapis warstw topologicznych do bazy danych przestrzennych. Stosowanie tego typu danych znacznie przyspiesza wykonywanie operacji analizy danych przestrzennych na dużych ilościach danych. Kolejne dwa typy danych są absolutną nowością i w samej naturze są dość podobne do siebie, a są to SDO_PC Point Cloud, czyli chmura punktów przechowująca na przykład dane ze skanowania laserowego oraz SDO_TIN - Triangulated Irregular Networks, które przechowują powierzchnie tworzone za pomocą triangulacji Delanulay'a z punktów nieregularnie rozproszonych. Co więcej do tych typów danych zostały od razu utworzone zapytania sql, które poza importem danych oferują również ich selekcję.

W trzecim referacie przygotowanym przez Grzegorza Olejarza przedstawiono historię zmagań wykorzystania aplikacji wolnego oprogramowania GIS w próbach odczytu danych przestrzennych z baz danych zawierające takie dane: Oracle, PostGIS, MySQL Spatial. Aplikacje klienckie jakie zostały przeanalizowane to QuantumGIS, uDIG, gvSIG, 1Spatial, i inne. Ocena możliwości odczytu została nieco zaburzona faktem realizacji części testów na systemie operacyjnym Windows7, na którym praktycznie niewiele aplikacji zadziałało prawidłowo. Te same aplikacje na starych systemach Windows zadziałały poprawnie. Kwintesencją referatu była tabela możliwości wykorzystania różnych aplikacji GIS do odczytu i zapisu danych przestrzennych do różnego typu baz danych przestrzennych.


Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim gościom za tak liczny udział w Seminarium. A w szczególności za udział w dyskusji, Kierownikowi Działu Wdrożeń i Serwisu z firmy Compass S.A. mgr inż, Januszowi G. Nowakowi, dr inż. Januszowi Dąbrowskiemu z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu, dr inż. Marcie Szostak, która przyszła wraz z liczną grupą studentów z Wydziału Leśnictwa, krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Warto również odnotować obecność  czteroosobowej grupy młodych pracowników TatukGIS, a także dość liczną grupę studentów z koła naukowego oraz doktorantów Naszego Wydziału GGiIŚ.

dr inż. Artur Krawczyk

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser