• gisplay.pl

Jest dofinansowanie na budowę węzła IIP dla Bytomia

i-BIIP - Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji PrzestrzennejZarząd Województwa Śląskiego zaktualizował listę projektów wybranych do dofinansowania z funduszy europejskich. Jednym z nich jest projekt pn. Budowa węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej dla Bytomia.

Projekt wartości ponad półtora miliona złotych pierwotnie znalazł się na liście rezerwowej, ale Zarząd Województwa zdecydował o dofinansowaniu dwóch projektów gotowych do realizacji, jednym z nich jest właśnie projekt bytomski, który dofinansuje Unia Europejska jeszcze ze starej perspektywy finansowej (2007-2013).

To jest olbrzymie wyzwanie bo dzięki temu projektowi łatwiejsze stanie się zarządzanie miejską przestrzenią – mówi Wojciech Jeszka, Naczelnik Wydziału Geodezji UM. Zarówno cale miasto, jak i konkretne obszary: dzielnice, kwartał czy ulice będzie można analizować pod wieloma kątami – na przykład: gęstości zaludnienia, bezrobocia czy strukturze własnościowej.

Zakres informacji, jakie będzie zawierał system jest bardzo szeroki: od geodezji i kartografii, przez m.in.: gospodarkę nieruchomościami, zarządzanie przestrzenne i budownictwo, transport, bezpieczeństwo, ochronę zdrowia, edukację po kulturę fizyczną, turystykę i promocję powiatu. Będą one przechowywane w Centralnym Repozytorium Danych. Oczywiście dostępu do określonych danych nie będzie mógł mieć każdy – uspokaja Wojciech Jeszka. Te, które są chronione ustawowo, nie będą udostępniane. Do większości informacji dostęp będą miały osoby uprawnione i to wgodzinach urzędowania. Przez całą dobę będą mogli dysponować nimi pracownicy służb mundurowych.

Przeciętny bytomianin także powinien być z efektów projektu zadowolony. Łatwiej i szybciej uzyska potrzebne mu dokumenty i zaświadczenia, a zapłaci za nie bez konieczności stania w kolejkach przy kasach. Będzie on zintegrowany z dwoma kanałami płatności, które umożliwią uiszczenie opłaty poprzez bankowość internetową lub za pośrednictwem płatności SMS – mówi Wojciech Jeszka.

Przedsiębiorcy, którzy będą zainteresowani w zainwestowaniem w naszym mieście, z dowolnego miejsca na świecie dowiedzą się, do kogo należy dany teren, czy będzie osiadał, albo jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego. Naczelnik Jeszka opowiada: System będzie umożliwiał tworzenie różnych scenariuszy zagospodarowania terenu i studiowania wpływu podejmowanych decyzji na planowanie przestrzenne. Scenariusze będą przechowywane w bazie danych i udostępniane na zewnątrz w ograniczonym zakresie. Prezentacja planowanych inwestycji będzie odbywała się w postaci modelu trójwymiarowego.

Czasu zostało niewiele, zaledwie do końca września, ale zdążymy – zapewnia Wojciech Jeszka. Naszym celem jest budowa nie tylko węzła infrastruktury informacji przestrzennej ale miejskiego centrum analiz przestrzennych.

Źródło: UM Bytom

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser