wielkanoc baner

  • gisplay.pl

Wody coraz mniej. Gdzie jej brakuje?

Wczoraj (22 marca) obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji warto zerknąć na mapę, która pokazuje wiele ciekawych danych dotyczących zasobów wody na świecie oraz ich wykorzystania.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Celem było zwrócenie uwagi społeczeństw, że woda jest niezbędna do życia wszelkich istot na ziemi, egzystencji świata roślinnego i działalności gospodarczej. Zasoby wodne są ograniczone, dlatego muszą być szczególnie chronione oraz racjonalnie wykorzystywane. Lata 2005 - 2015 to międzynarodowa Dekada „Woda dla życia" ustanowiona przez ONZ ze względu na potrzebę reakcji całego świata na problemy związane ze złą jakością wody lub jej brakiem.

Mapę znajdziemy na stronie organizacji World Resources Institute. Pokazuje ona m.in. ryzyko wystąpienia suszy a także problem z jakością dostępnej wody w róznych krajach świata.

Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie; 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. - woda, która może służyć do picia. Prawie miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Polska należy do państw o małych zasobach tego dobra. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego Polska przypada ok. 1580 m3 wody, podczas gdy średnia na mieszkańca Europy to blisko trzykrotnie więcej - 4560 m3.

Minimalna dzienna ilość wody niezbędna dla przeżycia człowieka szacowana jest na 2-3 l, a dla zaspokojenia dziennych potrzeb komunalnych potrzeba jej co najmniej około 20-40 l. W Polsce średnie, dzienne zużycie wody na cele komunalne wynosi około 150 l na mieszkańca. Statystyczny Amerykanin zużywa jej dziennie około 400 l, ale mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 10- 20 l dziennie. Przy małej dostępności wody znaczenia nabiera jej bardziej efektywne wykorzystanie. Każdy z nas ma wpływ na codzienne zużycie wody. Przykładowo: kran odkręcony przez pięć minut to strata ok. 30-50 litrów wody, a na kąpiel w wannie zużyjemy jej od 115 do 150 litrów, podczas gdy korzystając z prysznica nawet 25 proc. mniej.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser