• MF

Trójwymiarowy model pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Trójwymiarowy model pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de JaneiroFirma Pix4D wraz z Aeryon Labs i Uniwersytetem PUC Rio de Janeiro wykonała pierwszą dokładną wirtualną rekonstrukcję brazylijskiego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Przy użyciu UAV Aeryon do pozyskania danych i programu Pix4Dmapper służącego do modelowania 3D na podstawie zdjęć z UAV, uczestnicy projektu, mimo niesprzyjających warunków pogodowych i geograficznego położenia obiektu, wykonali potrzebne zdjęcia i opracowali model 3D pomnika.

Statua Chrystusa Zbawiciela góruje nad Rio de Janeiro, ma 38 metrów wysokości i jest umiejscowiona na 700-metrowym szczycie. Chociaż w okolicy można kupić najróżniejsze pamiątkowe modele pomnika, wykonanie dokładnego modelu 3D pomnika przy użyciu technologii takich jak LiDAR stanowiło do tej pory nie lada problem z powodu specyficznej lokalizacji i wielkości figury.

Naukowcy z Laboratorium NEXT z Uniwersytetu PUC Rio de Janeiro od dawna planowali wykonać dokładną cyfrową rekonstrukcję monumentu. Postanowili podjąć próbę wykonania tego zadania w oprogramowaniu szwajcarskiej firmy Pix4D przy użyciu danych pozyskanych z wielowirnikowca.

Do przeprowadzenia nalotu, potrzebna była specjalna zgoda na użycie UAV w ścisłym sąsiedztwie zabytku. Uczestnicy projektu, wybrali do tego zadania cztero-wirnikowy dron Aeryon Scout, zdolny do lotów przy prędkości wiatru dochodzącej do 50 km/h. Dane były zbierane przez 6 kolejnych poranków, przed otwarciem terenu dla turystów. Wykonano 19 dziesięciominutowych lotów, w czasie których pozyskano 3 584 zdjęcia.

Model o wysokiej rozdzielczości został wykonany w oprogramowaniu desktopowym Pix4Dmapper Pro przy użyciu 2 090 zdjęć, 82 punktów wiążących i pomiarów liniowych. Projekt został przeprowadzony bez geotagowania, gdyż informacje z GPS byłaby zbyt niedokładna do rekonstrukcji figury w żądanej jakości. Wynikiem prac jest efektowny model 3D pomniku Chrystusa Króla i najbliższego otoczenia w wysokiej rozdzielczości. Efekty pracy nad zdjęciami to chmura składająca się ze 134,4 milionów punktów oraz w pełni oteksturowana siatka mesh zbudowana z 2,5 miliona trójkątów.

Więcej o projekcie można poczytać tutaj

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser