Jak świętowano GIS Day w Bytomiu?

20 listopada br. Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu zorganizował po raz kolejny GIS Day, czyli Dzień Systemów Informacji Geograficznej. Święto to co roku staje się platformą wymiany doświadczeń z zakresu integracji zasobów informacyjnych o charakterze przestrzennym.

W tym roku konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Ministra Administracji i Cyfryzacji, Członka Zarządu Województwa Śląskiego, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Związku Miast Polskich oraz firmy ESRI Polska. Konferencja została również objęta patronatem medialnym przez geoforum.pl - portal internetowy magazynu Geodeta, portal geoinformacyjny gisplay.pl oraz geostrada.com.

Przed oficjalnym otwarciem konferencji odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych z ekspertami z zakresu oprogramowania służącego do analizy zjawisk związanych z szeroko pojętą gospodarką przestrzenną. Podczas rozmów poruszono tematy związane z rolą samorządu w budowie Infrastruktury Informacji Przestrzennej (IIP), ale i wykorzystaniem tejże infrastruktury do tworzenia narzędzi wspomagających zarządzanie przestrzenią miasta. Zwrócono uwagę na wykorzystanie wskaźników będących wynikiem analiz przestrzennych do aktualizacji strategii miasta. Wskazano na konieczność zapewnienia środków finansowych na utrzymanie i rozbudowę IIP. Przedmiotem dyskusji był również pomysł stworzenia na poziomie powiatu ośrodka analiz przestrzennych realizującego zadania w zakresie IIP dla wszystkich jednostek miejskich i spółek gminnych. Spotkanie zakończone zostało wręczeniem Prezydentowi Damianowi Bartyli dyplomu za 20 letnią współpracę miasta Bytomia z firmą ESRI.

Prezydent Bytomia rozpoczął GIS Day witając wszystkich gości i dziękując sponsorom za pomoc w organizacji. W trakcie konferencji zaprezentowano czternaście referatów o szerokim spektrum. Tematyka prelekcji została dobrana w taki sposób, aby z jednej strony inspirować i zachęcać do koncepcyjnego myślenia o systemach zarządzania inteligentnym miastem w oparciu o informację przestrzenną, z drugiej zaś ukazywać realne możliwości integracji informacji i usług. Prelegenci, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą to eksperci z całego kraju, ale przede wszystkim pasjonaci informacji geograficznej.

Konferencja została podzielona na trzy sesje tematyczne. Główny organizator GIS Day-u Pan Wojciech Jeszka - naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu o prowadzenie pierwszej sesji poprosił Panią Ewę Weber Sekretarza Miasta Zabrze. Podczas tej sesji była poruszana tematyka wykorzystania narzędzi GIS do budowy inteligentnych miast. Swoje rozwiązania zaprezentowały firmy: Intergraph Polska, Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A., SUNTECH S.A., Proximus S.A. P.A. NOVA S.A. i ESRI Polska Sp. z o.o. Pan Paweł Pręcikowski - kierownik ds. kluczowych klientów w firmie Intergraph Polska przedstawił między innymi narzędzia do budowy inteligentnych systemów zarządzania i kontrolowania punktami strategicznymi miasta. Pani Ewa Nowak, przedstawiciel Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. z Gliwic przedstawiła oprogramowanie dziedzinowe SOWA (System Obsługi Wniosków Administracyjnych) jako narzędzie do obsługi procesów administracyjno-budowlanych. Pan Krzysztof Rasztawicki, zastępca dyrektora firmy SUNTECH S.A., uzmysłowił słuchaczom jak ważny jest odpowiedni dobór systemu do inwentaryzacji, w dobie licznie budowanych sieci szerokopasmowych. Pan Zbigniew Gała - analityk biznesowy firmy Proximus S.A omówił problematykę budowy systemów klasy Business Intelligence z wykorzystaniem systemów klasy GIS. Pan Piotr Paluch, kierownik ds. Rozwoju Biznesu w firmie P.A. NOVA S.A. pokazał zastosowanie oprogramowania Autodesk InfraWorks 2014 do budowy trójwymiarowego modelu terenu i do analiz koncepcji projektowych zagospodarowania przestrzeni. Pan Krzysztof Borkowski, dyrektor ds. Współpracy Partnerskiej firmy ESRI Polska wskazał na rolę GISu w społeczeństwie informacyjnym.

Kolejną sesję dotyczącą integracji informacji i usług poprowadził Pan Andrzej Sambura prezes firmy ISPIK S.A. Rozpoczynając drugą sesję Pan Piotr Wyroślak z firmy SHH Sp. z o.o. przedstawił rozwiązania Business Intelligence w świetle tzw. analityki biznesowej. Następnie Prezes firmy SYSTHERM INFO Zbigniew Figas przedstawił zalety oprogramowania GEOINFO oraz zapewnił swoich klientów o gotowości do dostosowania swojego produktu do obowiązującego prawa. Kolejną prezentację przedstawił Pan Piotr Wojnowski, a dotyczyła ona realizowanego przez Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego projektu Otwarty Regionalny System Informacji Przestrzennej (ORSIP). O swoich doświadczeniach dotyczących wykorzystania narzędzi ESRI opowiedział Pan Wojciech Kowalski, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji w Urzędzie Miejskim w Zabrzu. Kolejny prelegent Pan Szymon Ciupa, współwłaściciel firmy 24GIS zaprezentował zintegrowane rozwiązanie informatyczne wspierające realizację zadań w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gliwice. Druga sesja została zakończona wystąpieniem Pana Jan Schnercha, Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Geodezji, który przedstawił jak Łódzki System Informacji Przestrzennej wspomaga proces zarządzania miastem.

Pan Dyrektor poprowadził również trzecią sesję, która obejmowała tematy związane z edukacją i finansowaniem. Pani Violetta Sokoła - Szewioła - profesor Politechniki Śląskiej, przedstawiła wyniki analiz obecnego stanu kształcenia na kierunku Geodezja i Kartografia na przykładzie kilku wybranych polskich uczelni. Ukazane zostały również problemy i próby rozwiązań mające na celu poprawę obecnie istniejącej sytuacji związanej z zatrudnieniem absolwentów. Na zakończenie konferencji wystąpił Pan Adam Dobiński, pracownik Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, jednocześnie reprezentujący firmę "Geoint" Usługi Kolsunting. Wskazał kierunki i metody pozyskiwania dofinansowania z UE, jak również priorytety jakimi powinny kierować się władze jednostek samorządowych budujących i rozwijających zasoby przestrzenne.

Po sesjach merytorycznych organizatorzy przygotowali coś dla ciała i ducha - poza smacznym poczęstunkiem serwowanym przez firmę cateringową można było poczuć pozytywne wibracje płynące z muzycznych zakątków świata, którymi obdarzyła zaproszonych gości profesjonalna orkiestra rozrywkowa Big Silesian Band prowadzona pod batutą Joachima Krzyka.

Konferencję można uznać za sukces organizacyjny i merytoryczny. Wzięło w niej udział blisko 120 uczestników, reprezentujących przedsiębiorstwa, samorządy, jednostki badawczo- rozwojowe i uczelnie państwowe. Zrealizowane zostały wszystkie założenia konferencji, a całe wydarzenie przebiegało zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W tym miejscu należy szczególnie podkreślić, iż konferencja GIS Day nie odbyłaby się bez przychylności władz miasta, pomocy Hotelu Prime Bytom, w którego sali konferencyjnej miała miejsce oraz wsparcia finansowego Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego z Katowic, P.A. NOVA S.A. z Gliwic, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z Katowic, SYSTHERM INFO Sp. z o.o. z Poznania oraz Suntech S.A. z Warszawy.

Więcej materiałów na temat konferencji, w tym zdjęcia można znaleźć na stronie http://sitplan.um.bytom.pl/gisday/

Źródło:UM w Bytomiu

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser