Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE

Projekt "Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania" zainaugurowano w trakcie konferencji, która odbyła się 17 grudnia br. w Warszawie. W obradach wzięło udział ponad 150 osób zajmujących się informacją przestrzenną na różnych szczeblach administracji.



Konferencję otworzyła Jolanta Orlińska - Główny Geodeta Kraju, która wygłosiła referat wprowadzający, dotyczący możliwości wykorzystania informacji przestrzennej i korzyści, jakie przyniesie realizacja projektu POKL INSPIRE. - Naszym celem jest wykształcenie ekspertów z dziedziny informacji przestrzennej na każdym szczeblu administracji. W efekcie pozwoli to na efektywne wykorzystanie informacji przestrzennej w realizacji codziennych zadań oraz wymianę posiadanych danych pomiędzy instytucjami - podkreślała w swoim wystąpieniu Jolanta Orlińska.

Ideę Infrastruktury Informacji Przestrzennej będącej wynikiem implementacji dyrektywy INSPIRE przedstawił w swoim wystąpieniu prof. Jerzy Gaździcki. W trakcie wykładu przedstawił dyrektywę oraz wynikające z niej korzyści i obowiązki oraz główne założenia projektu ustawy o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej i podjęte dotychczas działania związane z wdrażaniem dyrektywy. Projekt ustawy określającej podstawy do budowy w kraju IIP, w listopadzie trafił pod obrady Sejmu, a 16 grudnia odbyło się jego pierwsze czytanie. Zapraszając na organizowaną w przyszłym roku w Krakowie Międzynarodową Konferencję INSPIRE, prof. Jerzy Gaździcki zaprezentował oficjalne logo konferencji.

Rolę informacji w gospodarce przestrzennej podkreślał w swoim wystąpieniu prof. Bogdan Ney, który na zakończenie referatu przypomniał, że to co kilkanaście lat temu w dziedzinie informacji przestrzennej było uważane za utopię dziś staje się faktem. Możliwości wykorzystania informacji przestrzennej dla realizacji zadań administracji samorządowej przedstawiał dr Jan Maciej Czajkowski - Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Praktyczne aspekty realizacji zadań związanych z informatyzacją państwa przedstawił uczestnikom konferencji prof. Bolesław Szafrański.

W sesji zamykającej konferencję znalazły się wystąpienia dotyczące zadań generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (Maciej Rossa Dyr. Dep. GDOŚ), prezentujące TBD (Jerzy Zieliński - GUGiK) oraz opisujące działania edukacyjne wspierające działania związane z wdrażaniem dyrektywy INSPIRE (Ewa Wysocka - GUGiK, kierownik projektu POKL INSPIRE).

W ramach projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, do 2012 roku zostanie przeszkolonych ponad 4 tysiące osób. W wyniku realizacji projektu przeszkolona zostanie grupa ekspertów - konsultantów, szkoleniem podstawowym objętych zostanie 4 tysiące osób, zorganizowane zostanie też studium podyplomowe dla 60 pracowników administracji publicznej oraz służb podległych Ministrowi SWiA. Budżet projektu to 9,5 mln złotych.

źródło: GUGiK

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser