Wirtualne spacery, czyli cały świat w zasięgu ręki

W ostatnim czasie co raz częstszą formą promocji miasta, obiektów czy firmy stały się tzw. wirtualne spacery, czyli multimedialne prezentacje przygotowane na bazie panoramicznych zdjęć. Dzięki nim, nie wstając od komputera możemy przespacerować się ulicami miast, wejść do sklepu, czy odwiedzić muzeum.


Jeszcze niedawno, aby zwiedzić wymarzone miasto musieliśmy zaplanować urlop, zarezerwować nocleg, spakować się, wsiąść w samochód, pociąg lub samolot i po trudach podróży dotrzeć na miejsce. I nigdy nie mieliśmy gwarancji czy nie będzie padało, wiało i czy w ogóle nie wydarz się jakaś katastrofa. Nie byłoby to jeszcze takie straszne, gdyby nie to, że taki wyjazd to nie małe pieniądze. Obecnie jednak, aby przespacerować się ulicami wymarzonego miasta, nie musimy ruszać się z domu, a bardziej leniwi i posiadający laptopa nie muszą nawet wstawać z łóżka. Jest to możliwe dzięki tzw. wirtualnym spacerom, których wysyp w ostatnich miesiącach można zaobserwować w internecie. Co raz więcej polskich miast decyduje się na taką formę promocji swoich atrakcji turystycznych. Także dla instytucji i firm jest to doskonały sposób na uatrakcyjnienie oferty reklamowej.

Wirtualne spacery są również częścią serwisów mapowych. Pionierem jest firma Google, która w 2007 roku uruchomiła funkcję Street View w sowich serwisach Google Maps i Google Earth. Zapewnia ona  360° panoramiczne widoki z poziomu ulicy i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części miasta. Obecnie funkcja dostępna jest w największych miastach świata, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce w usłudze zostaną udostępnione zdjęcia z Warszawy i Krakowa.



Ulice Londynu w Street View


Także serwis Bing Maps udostępnił niedawno usługę Streetside, czyli Street View w wykonaniu Microsoftu. Natomiast w serwisie mapowy MapQuest ukazała się ostatnio funkcja "360 View".

Z polskich serwisów takie usługi oferuje Zumi.pl, który wprowadził "Panoramiczne wycieczki" -  umożliwiające wirtualny spacer po 15 największych miastach Polski. Usługa umożliwia  "spacerowanie" ulicami, odwiedzanie pobliskich sklepów, restauracji, hoteli czy salonów usługowych. Dzięki "Panoramicznym wycieczkom" z poziomu ulicy można również zwiedzać wnętrza ponad 2000 obiektów zabytkowych, kościołów czy muzeów. Także serwis internetowy - pkt.pl (Polskie Książki Telefoniczne) udostępnił usługę - Wirtualny Spacer, która umożliwia zwiedzanie wewnątrz budynków (np. centrów handlowych) oraz najważniejszych ulic handlowych w wybranych miastach.

Ponadto w ostatnim czasie powstało wiele firm oferujących usługi tworzenia panoramicznych wycieczek. Dzięki czemu miasta mogą zamówić wirtualny spacer zgodnie ze swoimi potrzebami, traktując to jako narzędzie promocji atrakcji turystycznych czy reklamy, np. bazy hotelowo-gastronomicznej. Panoramiczne wycieczki znacznie poprawiają orientację turystów, którzy planują odwiedzenie danego miasta i chcą wcześniej zaplanować trasy zwiedzania.  

Z firm oferujących tworzenie panoramicznych wycieczek co raz częściej korzystają galerię handlowe, sklepy, restauracje czy agencje nieruchomości. Niewątpliwie jest to jedna z najprężniej rozwijających się form reklamy w ostatnich miesiącach.

Dla osób, które same chcą stworzyć panoramiczne widoki, pod koniec artykułu przedstawiamy listę oprogramowania.

Podsumowując, wirtualne spacery można podzielić na:

  1. Wycieczki po miastach i regionach turystycznych (przedstawiają najciekawsze miejsca, skierowane do potencjalnych turystów). Są jednocześnie bazą informacji turystycznej (gastronomicznej, noclegowej, rozrywkowej, historycznej)
  2. Spacery po obiektach (muzeach, zabytkach architektonicznych, skansenach, instytucjach). Prezentacja daje możliwość znalezienia się wewnątrz prezentowanej przestrzeni, przechodzenia do kolejnych pomieszczeń obiektu. Zawiera dodatkowe informacje, zdjęcia, animacje, podkłady muzyczne i dźwiękowe.
  3. Prezentacje firm (sklepów, restauracji, hoteli, nieruchomości na sprzedaż). Stanowią formę reklamy, uatrakcyjnienia oferty.



Wirtualny spacer po Szczecinie wieczorem

Podstawą każdego wirtualnego spaceru są zdjęcia panoramiczne. Można je wykonać w konwencjonalny sposób - techniką LDR (z ang. "low dynamic range"), jednak sprawdzają się one tylko w przestrzeni, które są równomiernie oświetlone, jednym rodzajem światła. Może to być rozproszone światło sztuczne lub słoneczne. W miejscach zacienionych, o różnym stopniu naświetlenia stosuje się technologię HDR (high dynamic range), polegającą na robieniu zdjęć o bardzo dużej rozpiętości tonalnej, poprzez zmieszanie z sobą kilku zwykłych zdjęć lub jednego wywołanego przy różnych korektach ekspozycji. Technologia HDR umożliwia złączenie ze sobą odpowiednio przygotowanych zdjęć w jeden obraz o niezwykle bogatej głębi uwydatniającej subtelne detale i kolory, których próżno szukać w prześwietlonych i zaczernionych fragmentach zdjęcia tradycyjnego. Ich wykonanie jest jednak pracochłonne i trudne pod względem technologicznym. Niezbędne jest stosowanie specjalistycznego sprzętu i dodatkowego oprogramowania oraz niezwykle precyzyjnego wykonania zdjęć.

Dobre zdjęcia to nie wszystko. Bardzo ważna jest nawigacja, pozwalająca na obrót w dowolnym kierunku oraz przybliżanie i oddalanie panoramy oraz na płynne przechodzenie między panoramami oraz zmiany perspektywy.

Każda panorama może być opatrzona opisem, można dodać do niej grafikę, zdjęcia, podkłady dźwiękowe, odnośniki i wszystkie inne informacje zwiększające atrakcyjność wirtualnego spaceru.

Kolejnym istotnym elementem  jest mapa, a w przypadku wnętrz pomieszczeń lub zamkniętych terenów plan sytuacyjny. Umożliwiają one na zlokalizowanie panoramy oraz lepszą orientację.


  

Wirtualny spacer po Wrocławiu, najpierw rynek, a potem zakupy w Galerii Dominikańskiej (pkt.pl)

Oczywiście wirtualne spacery, nawet te najlepiej wykonane, nie zastąpią tych prawdziwych. Nawet przy zastosowaniu najlepszych technologii i upakowania wszystkich możliwych multimediów nie oddają klimatu i atmosfery miejsca. Mimo to, zanim wybierzemy się na prawdziwą wycieczkę warto sprawdzić czy warto. Poniżej przedstawiamy przykładowe spacery oraz listę firm, a dla osób które same chcą stworzyć panoramiczne widoki podajemy oprogramowanie.


Przykładowe spacery


Oprogramowanie do tworzenia panoramicznych zdjęć:

Ponadto wpisując w wyszukiwarce Googla "panorama stitch software" wyskoczy kolejnych kilkadziesiąt programów.


Firmy zajmujące się tworzeniem wirtualnych spacerów:




Tekst: Karol Marcinów




Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser