logo gisplay

Drony będą wspierać wrocławskich strażaków-ratowników

Dr inż. Bogusław Szlachetko i dr inż. Michał Lower, Sky Tronic (fot. Politechnika Wrocławska)Spółka Sky Tronic podpisała list intencyjny z Ochotniczą Strażą Pożarną Jednostką Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu (OSP JRS Wrocław) w zakresie opracowania, testowania i wdrożenia drona strażacko-ratowniczego (tzw. FireCopter FLC).

Dron będzie wspierał strażaków w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych osób zaginionych w terenie i w gruzowiskach oraz w walce z pożarami, katastrofami budowalnymi, zagrożeniami ekologicznymi i innymi klęskami.

Jak informują autorzy przedsięwzięcia najważniejszym elementem drona dla jednostki ratowniczej ochotniczej straży pożarnej we Wrocławiu będzie specjalny system obserwacji. Wyposażony będzie w kamerę wizyjną i kamerę termowizyjną z zoomem optycznym umożliwiającym podgląd, przybliżenie i przesyłanie informacji z miejsca zdarzenia w czasie rzeczywistym do naziemnej stacji dowodzenia akcją ratowniczą.

Autorzy projektu dodają, że system obserwacji termowizyjnej, który działa w podczerwieni umożliwi zlokalizowanie źródeł ciepła, w tym odnalezienie zaginionego na terenach otwartych np. łąkach, wysokich zaroślach. Będzie też wspomagał koordynację akcji poszukiwawczo-ratowniczych w dzień jak i w nocy na dużych obszarach. Dron dzięki wykorzystaniu nowej technologii, bardziej precyzyjnego sterowania i stabilizacji lotu, opartej na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), będzie prowadził obserwację w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, m.in przy silnym wietrze, gęstym dymie i mgle.

Urządzenie ma trafić na wyposażenie strażaków w 2018 r. Projekt zostanie dofinansowany z funduszy unijnych.